Najczęstsze błędy w użytkowaniu robotów sprzątających
Roboty sprzątające potrafią bardzo znacząco ułatwić życie i odciążyć w codziennym wykonywaniu nieprzyjemnych obowiązków. By jednak cieszyć się ich długą żywotnością oraz wysoką skutecznością pracy, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach użytkowania. Przedstawiamy najczęściej popełniane błędy oraz wskazówki, co robić, by ich unikać.
1. Brak poprawnej i regularnej konserwacji robota sprzątającego
Opróżnianie pojemnika na kurz
Specjalnie zaprojektowany pojemnik na kurz z filtrem ma za zadanie gromadzić zebrane z podłogi zabrudzenia, drobne śmieci, piach czy sierść. Częstotliwość jego opróżniania zależy w dużej mierze od poziomu zabrudzenia sprzątanej powierzchni. W mieszkaniu o niewielkim metrażu, w którym nie ma zwierząt czy małych dzieci, często można pozwolić sobie na rzadsze opróżnianie pojemnika. Jednak już właściciele długowłosych pupili powinni wyrzucać śmieci nawet kilka razy w ciągu jednego sprzątania. Producenci robotów sprzątających w różny sposób określają optymalny czas funkcjonowania urządzenia bez opróżniania pojemnika na kurz. Najrozsądniej jest jednak pamiętać o tym obowiązku po każdym sprzątaniu, a w pewnych przypadkach nawet częściej. Zbyt dużą ilość śmieci zassanych przez robota można rozpoznać po zmniejszonej skuteczności odkurzania – odkurzacz będzie pozostawiał zbitki kurzu, sierści czy włosów. W robotach sprzątających Moneual wyciągnięcie pojemnika jest niezwykle proste – wystarczy nacisnąć przycisk znajdujący się na górnej części obudowy.
Czyszczenie komponentów automatycznego odkurzacza
Choć odkurzacz pozostawia podłogi czyste, sam dość mocno się przy tym brudzi i kurzy. Koniecznie trzeba przestrzegać obowiązkowego czyszczenia poszczególnych elementów robota, które mają styczność z kurzem. Są to:
- filtr wylotowy,
- pojemnik na kurz,
- szczotka główna,
- szczotki boczne,
- czujniki,
- przednie kółko,
- duże oła napędowe.
Te komponenty brudzą się najczęściej. Do odkurzaczy automatycznych dołączana jest zawsze specjalna szczoteczka do czyszczenia i odkurzania, którą warto stosować. Ze szczotki głównej należy usunąć wszelkie nawinięte włosy i sierść, a zbytnio zabrudzony filtr umyć lub przetrzeć na sucho. Czyszczenie należy przeprowadzać tak często, jak jest to konieczne. Najlepiej stan robota sprzątającego sprawdzać codziennie przed uruchomieniem.
Regularna wymiana komponentów
Każdy komponent automatycznego odkurzacza ma swój okres żywotności. Po jego upływie, element należy bezwzględnie wymienić. Zaniechanie tego obowiązku skutkuje zmniejszeniem skuteczności i dokładności sprzątania lub nawet uszkodzeniem robota sprzątającego. Co jakiś czas warto sprawdzić stan filtra czy szczotek – nawet jeśli zalecany przez producenta okres ich użytkowania jeszcze nie minął. Przy częstej eksploatacji odkurzacza i dużym zabrudzeniu podłóg, mogą się one zużywać szybciej.
Dowiedz się więcej: Jak dbać o robota sprzątającego?
2. Brak nadzoru nad robotem sprzątającym podczas kontaktu z dziećmi i zwierzętami
Robot sprzątający odkurzy podłogi bez zaangażowania użytkownika, co jednak nie znaczy, że jego pracy nie należy nadzorować. Bardzo częstym błędem jest jego udostępnienie małym dzieciom. Taka zabawa odkurzaczem – zwłaszcza podczas sprzątania – może skutkować jego uszkodzeniem. W szczególności należy pilnować, by na urządzeniu nie stawać, nie podnosić go i nie kopać. Nie należy na nim kłaść innych przedmiotów, które mogą zaburzyć pracę czujników i przeciążyć silnik. Ciągła zmiana położenia robota lub elementów w jego pobliżu zakłóca pracę algorytmu sprzątającego, a w przypadku mapowania pomieszczeń, może zmienić rozkład mieszkania i spowodować zaklinowanie. Należy także uważać w przypadku zwierząt. Niektóre mogą zareagować agresywnie lub odwrotnie – chęcią zabawy z urządzeniem. W takiej sytuacji przypadkiem może dojść do jego uszkodzenia. Zwierzę może także zanieczyścić podłogę, a próba automatycznego posprzątania może być wówczas katastrofalna.
3. Nieodpowiednie przygotowanie powierzchni do sprzątania
Sprzątanie dywanów i wykładzin
Na rynku dostępnych jest wiele modeli odkurzaczy automatycznych. Nie każdy jednak poradzi sobie z każdym rodzajem podłoża. Dotyczy to przede wszystkim robotów hybrydowych, czyli urządzeń z funkcją mopującą. Większość z nich nie jest przeznaczona do pracy na dywanach czy wykładzinach. Jeśli przypadkiem urządzenie wjedzie na tego typu powierzchnię, może pozostawić wilgotną skorupę brudu i piasku. Starsze modele odkurzaczy mogą mieć problem z najechaniem na grubszy dywan albo nawet spowodować przemieszczenie mniejszych dywaników, które nie są trwale przymocowane do podłogi. Warto wziąć to pod uwagę przy uruchomieniu urządzenia i ewentualnie podnieść dywaniki lub – jeśli to możliwe – ustawić strefę niedostępną. W odkurzaczach MBOT 900 i MBOT 950 możliwe jest wyznaczenie obszaru tzw. NO-GO, dzięki czemu w prosty sposób można zabezpieczyć dywan przed mopowaniem.
Nadmierne zawilgocenie podłogi
Żadne urządzenie elektroniczne nie lubi nadmiaru wody – podobnie jest z odkurzaczami samojezdnymi. Choć jedna czy dwie kropelki zazwyczaj nie wyczyniają większych szkód, tak kałuża w kuchni czy łazience doprowadzi do zawilgocenia kluczowych elementów robota sprzątającego, w tym nawet silnika. Dotyczy to też wilgotnych zabrudzeń – na przykład rozlanego jogurtu czy innego produktu spożywczego, nieczystości po zwierzętach, detergentów lub piany po nich. Przed uruchomieniem odkurzacza koniecznie należy sprawdzić, czy na podłogach nie znajduje się nic, co może doprowadzić do potencjalnego zniszczenia urządzenia.
Drobne przedmioty na podłodze
Robot sprzątający poradzi sobie z zebraniem piachu, kurzu czy nawet rozsypanego cukru. Jednak próba wessania mniejszych zabawek, śrubek, tasiemek czy większych papierków najprawdopodobniej skończy się zaklinowaniem szczotki głównej, a może nawet jej uszkodzeniem. Przed rozpoczęciem sprzątania trzeba podnieść takie przedmioty i odłożyć w miejsce niedostępne dla odkurzacza automatycznego. Uważać należy także na większe elementy, które mogą zostać potrącone i przez to będą stanowić potencjalne ryzyko. Najlepszym przykładem jest chociażby psia miska z wodą. W takim miejscu najlepiej jest zastosować mechaniczną barierę dla robota lub ustawić strefę niedostępną, tak jak jest to możliwe przy robotach MBOT 900 i MBOT 950.
4. Nieodpowiednie położenie stacji dokującej
Roboty, które są wyposażone w stacje dokujące, umożliwiają całkowicie zdalne zarządzanie pracą odkurzacza, automatyczne rozpoczynanie sprzątania czy samoistne doładowywanie akumulatora, kiedy zajdzie taka potrzeba. By jednak w pełni cieszyć się tymi funkcjonalnościami, stacja musi zostać umieszczona w odpowiednim miejscu. Zazwyczaj producenci robotów sprzątających rekomendują, by:
- po bokach stacji dokującej znajdowało się po kilkadziesiąt centymetrów wolnej przestrzeni,
- przed stacją dokującą były przynajmniej dwa metry wolnej przestrzeni,
- stacja dokująca nie była narażona na kontakt z dziećmi i zwierzętami,
- podłoże pod stacją dokującą było równe i twarde.
Odkurzacz automatyczny stanowi urządzenie AGD, które bardzo często chce się ukryć przed wzrokiem gości czy innych domowników. Stacja jest umieszczana w najdalszym pokoju, wciśnięta w kąt między szafą a fotelem. To duży błąd, który uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie urządzenia. Robot sprzątający nie jest w stanie prawidłowo wyjechać z obrębu ładowania ani do niego wjechać. Podczas próby dopasowania się do styków, może nawet stację przesunąć, co tylko pogłębi problem i poskutkuje wywołaniem błędu.
5. Nieprawidłowe użytkowanie robotów hybrydowych
Po zakończonym sprzątaniu robotem hybrydowym bardzo często zapomina się o zdejmowaniu nakładki mopującej. Ma to katastrofalny wpływ zarówno na podłogę, szczególnie w przypadku drewna czy paneli, jak i na kondycję zbiornika wodnego. W dysze dostaje się kamień, co powoduje ich zatkanie i nieprawidłowe dozowanie cieczy. Zgromadzony na szmatce brud przedostaje się do zbiornika, powodując jego zanieczyszczenie od wewnątrz. Należy pamiętać, by po każdym mopowaniu nakładkę zdjąć i wylać pozostałą wodę. Ścierkę każdorazowo trzeba wyprać, a raz na jakiś czas warto także wymienić lub wyczyścić elementy mechanizmu dozowania wody.
Powyższe błędy są najczęstszymi, które są popełniane przez użytkowników robotów sprzątających. Powodują one największy odsetek uszkodzeń i problemów, których można uniknąć dzięki odpowiedniej eksploatacji. Odkurzacz automatyczny stanowi ogromną pomoc w bieżącym utrzymywaniu czystości w domu, jednak zawsze należy być czujnym i stosować się do zaleceń producenta danego sprzętu.