Bezpieczne zakupy Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 500 zł Polski serwis 222992906 Pon-Pt: 10:00 - 18:00

Kształt robota sprzątającego – czy ma znaczenie przy sprzątaniu?

Data dodania: 27.08.2021
kształt robota sprzątającego

Na rynku dostępnych jest cała masa robotów sprzątających, które charakteryzują się różnymi parametrami technicznymi, ale także wyglądem czy sposobem wykonania. Z naszych obserwacji wynika, że kształt robota sprzątającego jest jedną z tych cech, które w mniejszym stopniu są brane pod uwagę przy zakupie. Czy słusznie? A może kształt odkurzacza ma duże znaczenie przy efektywności sprzątania? Dzisiaj przyjrzymy się dokładnie temu zagadnieniu.

Roboty sprzątające o różnych kształtach – co mamy do wyboru?

Najczęściej można spotkać roboty odkurzające o okrągłym kształcie. Taki jest też Moneual MBOT 950. Można znaleźć także urządzenia trójkątne, kwadratowe o zaokrąglonych rogach lub stanowiące połączenie koła z kwadratem, przypominające literę „D”. Które z nich sprawdzą się najlepiej przy codziennym sprzątaniu?

Okrągły kształt robota sprzątającego – dlaczego jest tak popularny?

Większość producentów robotów sprzątających, w tym także Moneual, proponuje urządzenia o okrągłym kształcie. Dzieje się tak nie bez powodu. Można wymienić przynajmniej kilka ważnych aspektów:

  • zwiększenie ergonomiczności sprzątania,
  • większe bezpieczeństwo użytkowania,
  • zmniejszenie ryzyka zaklinowania się robota sprzątającego,
  • łatwiejsze poruszanie się,
  • większa estetyka.

Przede wszystkim należy tu wspomnieć o autonomiczności robota sprzątającego. Wjeżdżając w wąską przestrzeń, ma on większą możliwość wycofania się poprzez obrót. Trójkątny lub kwadratowy kształt robota sprzątającego sprawia, że nie będzie on w stanie się obrócić i wyjechać. Tym samym może być potrzebna ingerencja człowieka.

Kształt robota sprzątającego a odkurzanie – które rozwiązanie jest lepsze?

Wielu producentów wskazuje, że kwadratowy kształt robota sprzątającego umożliwia lepsze sprzątanie i wymiatanie zabrudzeń – w szczególności przy kątach czy pod ścianami. Czy faktycznie tak jest? Nie ulega wątpliwości, że faktycznie takie urządzenia mają możliwość podjechania pod samą krawędź pomieszczenia. Czy to jednak oznacza, że odkurzają lepiej? Szczotka główna znajduje się w centralnej części robota, niezależnie od jego kształtu, co sprawia, że i tak pozostanie pewien obszar, do którego nie dotrze. Jednak za samo wymiatanie kurzu czy piasku odpowiada szczotka boczna. Im jest ona dłuższa, tym ma większe możliwości. Nie ma tu znaczenia czy robot jest kwadratowy, czy okrągły. Zwróć uwagę na ten szczegół. Szczotka boczna powinna sięgać rogu kwadratu opisanego na kole, którym jest odkurzacz. Dzięki temu sprzątanie będzie najefektywniejsze.

kształt robota sprzątającego

Kształt robota sprzątającego do mopowania – jaki jest najlepszy?

W przypadku robotów mopujących okrągły kształt także wspomaga poruszanie się urządzenia i zmniejsza częstotliwość ingerencji człowieka w jego pracę. Tak właśnie działa Moneual Monspin MS 200, który jest niezwykle mobilny i ergonomiczny. Najczęściej jednak można spotkać się z robotami kwadratowymi lub prostokątnymi, takimi jak Moneual MonBot HV 7500 czy Moneual RS 700 Plus. Głowice mopujące wyposażone w ściereczki są szerokie i zbliżone kształtem do podstawy urządzenia. Dzięki temu myją podłogę także w narożnikach czy przy krawędziach ścian. Zapewniają również lepszy docisk do podłoża.

kształt robota sprzątającego

Wybieramy kształt odkurzacza do wnętrza – jaki sprawdzi się najlepiej?

Z reguły okrągły kształt robota sprzątającego sprawia, że urządzenie sprawdzi się w każdym wnętrzu i przy dowolnej aranżacji – zarówno przy pustych przestrzeniach, jak i dużej liczbie mebli czy akcesoriów na podłodze. Z pewnością więc robot sprzątający Moneual będzie lepszym wyborem, jeśli szukasz urządzenia na długo i lubisz często zmieniać wystrój wnętrza. Trójkątny robot może być ciekawym rozwiązaniem przy niewielkich mieszkaniach, gdyż traci więcej czasu na manewrowanie. Tym samym efektywnie sprząta krócej. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że przy dużej liczbie mebli może się zwyczajnie gubić. Manewrowanie między nogami stołu i krzeseł będzie utrudnione. Podobne trudności napotka robot kwadratowy lub okrągło-kwadratowy. Takie modele jednak sprawdzą się w przypadku dużych i wolnych powierzchni.

Jaki więc kształt robota sprzątającego sprawdzi się najlepiej? Z pewnością okrągły! Zaufaj doświadczeniu Moneual, renomowanego producenta urządzeń umożliwiających zachowanie czystości w Twoim domu.

Powrót do artykułów
Metody płatności
Partnerzy logistyczni
Powrót do góry