Bezpieczne zakupy Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 500 zł Polski serwis 222992906 Pon-Pt: 10:00 - 18:00

Roboty hybrydowe – co to oznacza?

Data dodania: 07.04.2021

Odkurzanie i mycie podłóg jest czynnością ogólnie niezbyt lubianą i traktowaną jako nieprzyjemny obowiązek. Można go jednak zautomatyzować i sprawić, by mieszkanie lśniło czystością bez zaangażowania ze strony domowników. Wystarczy zakupić jedno urządzenie – robota hybrydowego. Co dokładnie oznacza ta nazwa i w czym taki robot automatyczny może Cię wyręczyć?

Historia robotów hybrydowych

Odkurzacze samojezdne i roboty mopujące są znane na rynku od wielu lat. Natomiast roboty hybrydowe stanowią zupełnie nową gałąź urządzeń wspomagających utrzymanie mieszkania w nieskazitelnym porządku. To właśnie Moneual w 2013 roku jako pierwszy producent zaproponował takie rozwiązanie i rozpoczął nową erę robotów sprzątających. Jako pierwsi stworzyliśmy urządzenie, które jednocześnie odkurza i mopuje podłogę. Inne roboty oferowały – i często dalej oferują – jedynie równoczesne mopowanie oraz zagarnianie kurzu szczotkami bocznymi. W modelu Moneual MR6800 jednocześnie następowało zasysanie zabrudzeń do specjalnego pojemnika na kurz. To właśnie od nas, na przykładzie tego urządzenia, uczyli się pozostali producenci robotów hybrydowych. Jesteśmy dumni z naszego innowacyjnego pomysłu, dzięki któremu zostaliśmy wyróżnieni wieloma prestiżowymi nagrodami. MR6800, nasz sztandarowy robot, stał się pierwowzorem dla innych.

Robot hybrydowy – połączenie dwóch urządzeń w jednym

Roboty hybrydowe stanowią połączenie dwóch urządzeń: odkurzającego i mopującego podłogi. Mogą być używane jak standardowe roboty odkurzające, a po dołączeniu odpowiedniej nakładki ze zbiornikiem z wodą i ściereczką z mikrofibry, odświeżą powierzchnie w domu oraz usuną sporą część plam czy zabrudzeń.

Tryb pierwszy: odkurzanie

Główną funkcjonalnością większości robotów sprzątających jest odkurzanie pomieszczeń. Znajdujący się w obudowie silnik odpowiada za poruszanie się urządzenia oraz za mechanizm ssący – bardzo podobny do tego znanego z klasycznych odkurzaczy. By sprzątanie było efektywne i optymalne, robot wyposażony jest w szczotkę główną oraz jedną lub dwie szczotki boczne. Mają one za zadanie zgarnianie wszelkiego kurzu, piasku i zanieczyszczeń pod wejście do pojemnika na kurz. W robocie hybrydowym Moneual MBOT 950 zainstalowano dwie szczotki boczne, by jeszcze bardziej zwiększyć skuteczność sprzątania. Urządzenie może pracować w jednym z kilku trybów, charakteryzującymi się różną mocą ssania.

Tryb drugi: mopowanie

Na rynku dostępne są roboty, których funkcjonalnością jest jedynie mopowanie podłogi, a więc jej zwilżenie oraz przetarcie za pomocą ścierki z mikrofibry. W przypadku robotów hybrydowych tryb ten aktywuje się poprzez zainstalowanie w tylnej części obudowy odkurzacza samojezdnego specjalnej nakładki zawierającej zbiornik z wodą. Mikrofibra jest stale zwilżana poprzez zaprojektowany mechanizm sączków i odpowietrzaczy. Jednocześnie zapobiegają one nadmiernemu wylewaniu się wody ze zbiornika, co może doprowadzić do powstawania mokrych plam czy nawet uszkodzenia podłogi. Wilgotna ścierka, przesuwając się po podłodze, wykorzystuje fizyczny efekt tarcia, dzięki czemu może uporać się z zaschniętym błotem, rozlanym sokiem czy śladami psich łapek. Dołączona do robota hybrydowego Moneual ściereczka z mikrofibry pochłania brud, zatrzymując go wewnątrz włókien, zapobiegając jego rozmazywaniu. Podłogi stają się wyraźnie czystsze, odświeżone i jaśniejsze.

Tryb trzeci: odkurzanie z mopowaniem

Tryb łączony odkurzania i mopowania jest dostępny jedynie w robotach hybrydowych. Odkurzacz w trakcie jednego przejazdu jest w stanie wykonać te dwie czynności natychmiast jedna po drugiej. Najpierw przygotowuje podłogę przez wessanie kurzu i stałych cząsteczek brudu do pojemnika, a potem powierzchnię przeciera na mokro. Po skończonej pracy powróci do stacji dokującej celem naładowania akumulatora.

Robot hybrydowy a odkurzacz samojezdny i robot mopujący – podobieństwa i różnice w budowie

Roboty hybrydowe swoją budową bardzo przypominają zwykłe odkurzacze samojezdne. Mają podobny kształt koła lub nieco zaokrąglonego prostokąta. Podobnie są także zbudowane – jedyną różnicą jest wspomniana wyżej nakładka mopująca. Bardzo duża różnica jest jednak widoczna między robotem hybrydowym a mopującym. W drugim z nich głowica ze ścierką umiejscowiona jest z przodu urządzenia, tak jak w robocie Moneual RS700 Plus. Dzięki temu mycie podłogi jest dokładniejsze – także przy meblach i ścianach. Roboty 2w1 mają nakładkę zainstalowaną na tylnej części obudowy, przez co zawsze pozostanie pewien obszar niedostępny do mopowania wzdłuż przedmiotów będących barierą dla urządzenia. Jednak z drugiej strony w takich miejscach dokładne przecieranie na mokro nie jest aż tak niezbędne. Ważniejsze jest skuteczne odkurzenie, gdyż tam właśnie zbierają się kłębki sierści pupili domowych, włosów czy kurzu.

Robot hybrydowy kontra dwa autonomiczne urządzenia

Przewaga robota hybrydowego

Roboty hybrydowe posiadają dwie zalety, które sprawiają, że są to urządzenia popularne i chętnie wybierane. Pierwszą z nich jest z pewnością cena. Koszt zakupu jednego robota sprzątającego jest znacznie mniejszy. Większość użytkowników takiego sprzętu także nie wykorzystuje codziennie funkcji mopowania. Jest ona traktowana bardziej jako dodatek odświeżający podłogi czy zgarniający największe zabrudzenia przed umyciem powierzchni mopem elektrycznym. Łatwiej jest także zorganizować pracę, ustalić harmonogram, czy przypilnować działania jednego robota niż dwóch. Choć posiadając dwa urządzenia od jednego producenta mogą one współdzielić mapę i pozostałe zasoby, to zawsze jednak trzeba doglądać i konserwować sprzęt podwójnie. Skoordynowana praca dwóch robotów sprzątających będzie zawsze dokładniejsza i efektywniejsza, chociażby ze względu na różnice w budowie urządzeń, o których wspominaliśmy wyżej. Nie zawsze jednak jest to cecha najważniejsza, którą bierze się pod uwagę przy zakupie.

Czy warto kupić robota 2w1?

Roboty hybrydowe stanowią nieodzowną pomoc w codziennym sprzątaniu podłóg lekko i umiarkowanie zabrudzonych plamami. Spełniają swoją funkcję w przypadku normalnej eksploatacji mieszkania, także w przypadku posiadania dzieci czy zwierząt. W większości przypadków uzyskany efekt mopowania będzie jak najbardziej satysfakcjonujący i optymalny. Podłogi zostaną odświeżone i wyczyszczone. Otrzymany rezultat będzie praktycznie taki sam, jak w przypadku zakupu dwóch autonomicznych urządzeń, choć wydatek okaże się znacznie niższy. Czy warto kupić robota hybrydowego? Z pewnością dodatkowa funkcja czyszczenia podłóg na mokro odciąży przy niezbyt przyjemnych obowiązkach, nawet jeśli nie będzie wykorzystywana codziennie, a jedynie od święta czy przed przybyciem gości.

robot hybrydowy - co to oznacza

 

Roboty hybrydowe to możliwość jednoczesnego skorzystania z dwóch funkcjonalności, które zapewniają podłogom czystość i świeżość. Każde takie połączenie wymaga jednak kompromisów. W ich wyniku otrzymaliśmy urządzenie, które doskonale radzi sobie z niemal każdą powierzchnią i każdym stopniem zabrudzenia. Choć nie jest tak idealne jak ręczne sposoby mycia podłóg, to w znaczący sposób odciąża domowników i pozwala przyjemniej spędzić z nimi czas.

Powrót do artykułów
Metody płatności
Partnerzy logistyczni
Powrót do góry