Bezpieczne zakupy Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 500 zł Polski serwis 222992906 Pon-Pt: 10:00 - 18:00

Robot sprzątający z Aliexpress czy od polskiego dystrybutora – co jest lepsze?

Data dodania: 17.08.2021
robot sprzątający z aliexpress

Aliexpres już od dobrych kilku lat umożliwia polskim nabywcom zakupy na swojej platformie. Ponoć można kupić tam wszystko w niezwykle atrakcyjnych cenach – także różnego rodzaju urządzenia sprzątające. Czy jednak warto korzystać z takich super ofert, kiedy tuż obok masz możliwość zakupu sprzętu od polskiego dystrybutora, z polską kartą gwarancyjną i serwisem? Sprawdzimy naprawdę rzetelnie, czy robot sprzątający z Aliexpress jest wart zakupu.

Robot sprzątający z Aliexpress: czy naprawdę jest taniej?

Najpierw musimy wspomnieć, że choć na Aliexpress podobno można kupić wszystko, to robotów sprzątających Moneual nie kupisz! Dostępne są jedynie akcesoria zamienne. Nie możemy więc rzetelnie porównać cen naszej marki na tej platformie, ale przyjrzymy się innym urządzeniom oferującym podobne funkcjonalności co nasz flagowy produkt Moneual MBOT 950. Koszt taniego zamiennika wynosi około 350 dolarów. Może się wahać o kilka lub kilkanaście dolarów w każdą stronę, ale jest to wydatek, który trzeba ponieść, a przynajmniej tak się wydaje. Jednak dopiero po uważniejszym przeczytaniu ofert i zaznajomieniu się z obowiązującymi przepisami, można dowiedzieć się, że dodatkowo trzeba zapłacić:

 • 32 dolary za możliwość napraw gwarancyjnych w kraju przez rok,
 • podatek VAT – od wartości odkurzacza i możliwości napraw dla tego przypadku wynosi 87,34 dolary,
 • cło – w przypadku Chin będzie to 2,2% od wartości robota, a więc 7,7 dolarów (stawka jest różna w zależności od kraju nadania),
 • 8,5 złotego opłaty dla Poczty Polskiej (przy przesyłkach spoza UE).

To teraz krótka dygresja o tym, dlaczego jest tak drogo.

robot sprzątający z Aliexpress czy od polskiego dystrybutora

Nowe przepisy dotyczące zakupów z Chin

Konieczność zapłacenia podatku VAT powstała dopiero od 1 lipca 2021 roku w wyniku zmiany przepisów. Ich zadaniem jest wyrównanie szans między naszymi rodzimymi producentami i sprzedawcami, a zagranicznymi z dość dalekiego wschodu. Od 1 lipca pojawiła się także opłata dla Poczty Polskiej w wysokości 8,5 zł za zgłoszenie przesyłki do odprawy celnej. Kwestia oclenia bywa dyskusyjna. Wielu kupujących na Aliexpress wskazuje, że można uniknąć cła, ponieważ jest ono naliczane od deklarowanej wartości przesyłki, a tutaj często jest ona zaniżana. Niestety coraz częściej zdarzają się kontrole, a przy braku dopełnienia czynności podatkowych, czekają Cię same nieprzyjemności.

Ile więc realnie kosztuje robot sprzątający z Aliexpress?

W chwili pisania tego artykułu kurs dolara wynosi 3,89 złotego. Pierwotnie za robota sprzątającego z Aliexpress trzeba było zapłacić 350 dolarów, a więc w przeliczeniu ok. 1362 złote. Regularna cena naszego MBOT-a 950 to 2499 złotych, a więc dużo drożej. Dodajmy jednak wszystkie „ukryte” koszty, które zsumują się już do wydatku ok. 479 dolarów, co w przeliczeniu daje nam już 1864 złote. Jeśli sprzedawca nie oferuje darmowej wysyłki, dochodzą kolejne koszty. Różnica nie jest więc już aż tak duża, choć dalej wynosi ponad 600 złotych. Dalej jest to sporo, ale to jeszcze nie wszystko, z czym trzeba się liczyć, zamawiając robota sprzątającego z Aliexpress.

Gwarancja naprawy w kraju – usługa niezbędna

Kupując urządzenie przez Aliexpress, możesz dodatkowo zakupić gwarancję naprawy urządzenia w kraju przez rok. Zapłacisz za to wyżej wspomnianą kwotę ok. 30 dolarów. Nie jest to oczywiście pojęcie tożsame z samą gwarancją produktu, która wynosi 2 lata. Pamiętaj jednak, że w przypadku awarii robot sprzątający będzie musiał trafić do sprzedawcy lub producenta, co znaczy mniej więcej tyle, że będzie musiał popłynąć do Chin. Sądzisz, że oferowany przez wiele serwisów, 2-tygodniowy okres oczekiwania na naprawę to dużo? Kupując robota sprzątającego z Aliexpress, trzeba się liczyć nawet z 3-miesięczną podróżą i to w jedną stronę. Oznacza to tyle, że przez drugi rok trwania gwarancji producenta, Twojego urządzenia i tak nie będzie w domu przez ponad pół roku, za który przecież płacisz. Nasze MBOT-y mają 3-letnią gwarancję realizowaną w kraju, w cenie samego produktu. Gdybyśmy chcieli estymować koszt takiej usługi, możemy w bardzo dużym uproszczeniu przyjąć, że kolejne 2 lata gwarancji w kraju kosztowałyby na Aliexpress po 32 dolary każdy. Czyli do kosztu urządzenia trzeba dodać kolejne 250 złotych.

serwis gwarancyjny robotów sprzątających z Aliexpress

Jakość i dostępność części zamiennych

Roboty sprzątające, o wiele bardziej niż inne urządzenia małego AGD, wymagają regularnej i częstej wymiany akcesoriów. Mają one kontakt z zabrudzeniami podłogi, zbierają je, wycierają się. Najczęściej trzeba wymieniać:

 • filtry HEPA,
 • szczotki boczne,
 • szczotkę główną,
 • ścierki do mopowania – w przypadku robotów hybrydowych.

Często właśnie przy zakupie i eksploatacji akcesoriów do robotów sprzątających pojawia się najwięcej problemów. Zazwyczaj wybierając mało znaną markę robota sprzątającego z Aliexpress, we wszystkie części zamienne trzeba będzie także wyposażać się właśnie przez tę platformę z powodu niedostępności na naszym rynku. Czas ich transportu do Polski będzie także zdecydowanie dłuższy niż miało to miejsce w przypadku samego odkurzacza. Mało który magazyn trzyma wszystkie części serwisowe na miejscu. Z kolei brak wymiany akcesoriów w wyznaczonym terminie może powodować utratę gwarancji i awarię urządzenia.

Szczotka szczotce nierówna, czyli o jakości akcesoriów do robotów sprzątających

Trzeba także wspomnieć o jakości wykonania oferowanych akcesoriów zamiennych do tanich robotów sprzątających i nie tylko. Na Aliexpress kupisz również zamienniki do drogich i renomowanych urządzeń, w tym także do robotów sprzątających Moneual. Pozostawimy jednak otwarte pytanie: ile może być wart filtr, który jest reklamowany jako kompatybilny z Moneual, Xiaomi, Roombą i kilkoma innymi modelami odkurzaczy? Części te wcale nie są o wiele tańsze od oryginalnych, oferowanych przez nas. Nie dają żadnej gwarancji kompatybilności i niezawodności. Po prawdzie, w razie problemów zawsze możesz reklamować i zwrócić towar, o ile wyślesz go na swój koszt do sprzedawcy.

Robot sprzątający z Aliexpress: czy tanie akcesoria rzeczywiście są tak tanie?

Niejednokrotnie mieliśmy styczność z tzw. tanimi zamiennikami akcesoriów do robotów sprzątających. Zawsze trzeba pamiętać, że różnica w cenie wynika przede wszystkim z:

 • gorszej jakości materiałów użytych do produkcji,
 • braku gwarancji producenta,
 • braku gwarancji kompatybilności z urządzeniem.

Słaba jakość materiałów powoduje jednak, że żywotność danego akcesorium jest o wiele niższa. Tym samym wymiany mogą być wskazane nawet dwukrotnie częściej. Tania szczotka główna może nie wytrzymać pół roku zamiatania i trzeba będzie już wyrzucić już po 3 miesiącach. Oznacza to, że koszty eksploatacji wielu robotów sprzątających z Aliexpress będą dwukrotnie wyższe niż pierwotnie można by zakładać.

akcesoria zamienne do robotów sprzątających z Aliexpress

Podliczając wszystkie koszty, okazuje się, że cena zakupu robota sprzątającego u nas w kraju, u rodzimego dystrybutora nie jest o wiele wyższa, niż przy sprowadzaniu go z Chin. Nie można także zapominać o dodatkowych korzyściach. Do nas możesz zadzwonić, zapytać o radę i pomoc w wyborze urządzenia. Prowadzimy renomowany serwis robotów sprzątających na miejscu, co znacznie skraca czas naprawy. A dodatkowo oferujemy wyjątkowo korzystny pakiet VIP, w ramach którego otrzymujesz darmowy przegląd urządzenia po roku oraz wymianę baterii po 2 latach użytkowania. Czy ktokolwiek na Aliexpress oferuje to, co my? Z pewnością nie! Zapraszamy do zapoznania się z naszymi urządzeniami sprzątającymi – zawsze w najniższych cenach i zawsze najwyższej jakości.

Powrót do artykułów
Metody płatności
Partnerzy logistyczni
Powrót do góry