Bezpieczne zakupy Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 500 zł Polski serwis 222992906 Pon-Pt: 10:00 - 18:00

Oryginalne akcesoria do robotów sprzątających czy tanie zamienniki: co jest lepsze?

Data dodania: 11.10.2021
oryginalne akcesoria do robotów sprzątających

Czy warto wyposażać się w oryginalne akcesoria do robotów sprzątających, czy może lepiej jest korzystać z tanich zamienników? Jaka jest różnica ich funkcjonalnościach i wytrzymałości? Zakup dobrej klasy robota sprzątającego nie jest małym wydatkiem. W zamian oczekujemy długiej żywotności urządzenia oraz wysokiej efektywności sprzątania. By jednak zachować te cechy przez jak najdłuższy czas, niezbędna jest regularna wymiana akcesoriów do robotów sprzątających. Szczególnie na początku ich cena może przerażać. Kupno komponentów na pierwszy rok funkcjonowania urządzenia wiąże się niejednokrotnie z kosztem kilkuset złotych.

Oryginalne akcesoria do robotów sprzątających kontra tanie zamienniki: wytrzymałość

Mówiąc o oryginalnych akcesoriach do robotów sprzątających, mamy na myśli komponenty wyprodukowane i oferowane przez producenta – bezpośrednio lub przez dystrybutora. Części te wyróżniają się identyczną jakością wykonania co te pierwotnie zastosowane i cały robot sprzątający. Czytając instrukcję obsługi, producent wskazuje szacunkowy okres trwałości swoich akcesoriów. W przypadku robota sprzątającego Moneual MBOT 950 jest to:

  • 3 miesiące dla filtrów HEPA,
  • 3 miesiące dla szczotek bocznych,
  • 6 miesięcy dla szczotki głównej,
  • 2 lata dla akumulatora.

Stosując tanie zamienniki, nie ma mowy o uzyskaniu takiej wytrzymałości. Choć oczywiście nie wszystkie konkurencyjne komponenty są bardzo słabej jakości, trzeba się liczyć, że będą one mniej wytrzymałe o 20%-50%. Oznacza to, że w ciągu roku konieczna będzie wymiana szczotki głównej nie raz, a dwa razy. Filtry HEPA trzeba będzie wymieniać nie co trzy miesiące, a co dwa. Zaoszczędzisz na kupnie, ale szybko okaże się, że ostatecznie trzeba będzie zapłacić właśnie 20%-50% więcej niż wskazuje cena komponentu.

oryginalne akcesoria do robotów sprzątających

Skuteczność sprzątania

Oryginalne akcesoria do robotów sprzątających są nie tylko wytrzymałe, ale również skuteczniejsze w sprzątaniu. Przy ich produkcji wykorzystuje się te same, innowacyjne rozwiązania, dzięki którym Twój robot sprzątający tak dobrze zbiera kurz, sierść i piasek. W tanich zamiennikach stosuje się zwykłe włosie, zwykły materiał i najzwyklejsze tkaniny. Cienka ściereczka nie zbierze tyle zabrudzeń przy mopowaniu. Szczotka główna z lekkim i nieelastycznym włosiem nie będzie tak efektywna przy zbieraniu piasku i sierści. Oczywiście w przypadku niewielkich mieszkań, które nie brudzą się szybko, tanie zamienniki mogą wystarczyć. Trzeba być jednak świadomym ich ograniczenia.

Oryginalne akcesoria do robotów sprzątających – dostępność

Warto zwrócić także uwagę na dostępność poszczególnych komponentów. Nasze, oryginalne akcesoria do robotów sprzątających dostępne są niemal od ręki. Wysyłamy je z polskiego magazynu w ciągu 1-2 dni roboczych. Tanie zamienniki bardzo często muszą płynąć z krajów wschodnich, co może im zająć nawet do 3 miesięcy. Nie jest to oczywiście reguła, jednak za lepszą dostępność trzeba dodatkowo zapłacić, przez co tanie zamienniki nie są już aż tak tanie.

Przykład? Proszę bardzo!

Nasz zestaw trzech filtrów HEPA do robota sprzątającego Moneual MBOT 900 kosztuje 139 złotych, co daje nam cenę jednostkową ok. 47 złotych za sztukę. Oferta na jednym z popularnych, zagranicznych serwisów aukcyjnych przedstawia 1 sztukę za 7,74 dolara, co przekłada się na cenę jednostkową ok. 30,65 złotego. Różnica dość zauważalna, jednak czy na pewno? Czytając treść ogłoszenia, dowiadujesz się, że filtr jest kompatybilny z:

  • MBOT 900,
  • Tefalem,
  • Rowentą,
  • Isweepem X3,
  • Roborockiem.

Oznacza to mniej więcej tyle, że producent nie daje żadnej gwarancji szczelności komponentu i ochrony silnika przed zabrudzeniami, które mogą do niego trafić. Załóżmy także, że taki komponent trzeba wymieniać raz na 1,5 miesiąca, kiedy nasze oryginalne części zamienne – raz na 3 miesiące. Różnica w koszcie eksploatacji wynosi więc 188 złotych kontra 275 złotych na korzyść naszych akcesoriów! Nawet dokonując wymiany raz na 2 miesiące, będzie to wydatek 184 złotych przy tanich zamiennikach. Zwróć także uwagę, że na zamówienie trzeba czekać miesiąc, bo tani zamiennik przypłynie do Ciebie z Chin. Czy więc warto? Uważamy, że każdy powinien sam odpowiedzieć sobie na to pytanie.

oryginalne akcesoria do robotów sprzątających

Oryginalne akcesoria do robotów sprzątających czy tanie zamienniki? Jeśli dobrze poszukasz, pewnie znajdziesz jeszcze tańsze komponenty. Możliwe nawet, że przy ocenie ogólnej eksploatacji wyjdą one taniej niż oryginały. Pamiętaj jednak, że stosując części zamienne nie od producenta, tracisz gwarancję, a jednocześnie zwiększasz ryzyko usterki. Co więc zyskasz, szukając zamienników? Z pewnością: gorszą efektywność sprzątania, niemal pewną awarię, utratę gwarancji urządzenia i wiele zmartwień. Czy jest to warte ewentualnych kilku złotych różnicy w cenie?

Powrót do artykułów
Metody płatności
Partnerzy logistyczni
Powrót do góry