Bezpieczne zakupy Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 500 zł Polski serwis 222992906 Pon-Pt: 10:00 - 18:00

Jak dbać o robota sprzątającego?

Data dodania: 04.03.2021

Robot sprzątający sprawdzi się zarówno w mniejszym, jak i w większym mieszkaniu. Jego zaletą docenianą przez wielu użytkowników jest przede wszystkim oszczędność czasu – nie musisz martwić się przeprowadzaniem porządków. Możesz zająć się swoimi sprawami, a w tym czasie robot dokładnie wyczyści domowe podłogi. Jednak, jak w przypadku każdego sprzętu, trzeba o niego odpowiednio dbać. Co jakiś czas należy przeprowadzić dokładny serwis. Można to zrobić samodzielnie i zajmie to dosłownie kilkanaście minut. Podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o automatycznego robota sprzątającego.

Automatyczne odkurzacze sprzątające wypierają powoli z rynku modele tradycyjne i pionowe. Główną zaletą robotów jest ich funkcjonalność. Urządzeniem możesz sterować zdalnie. Wystarczy pobrać na swojego smartfona aplikację, zainstalować ją i ustawić harmonogram pracy tego nowoczesnego odkurzacza. Dodatkowo na bieżąco możesz monitorować jego ruchy. Robot może danego dnia wyczyścić całe mieszkanie lub zająć się wyłącznie wybranym przez ciebie obszarem. Kolejnym plusem jest to, że po skończonej pracy, automatycznie wraca do bazy dokującej, aby nabrać energii. Robot jest wyposażony w liczne czujniki (wykrywania brudu, antykolizyjny, uskoku), w wydajny silnik o dużej mocy ssącej (doskonale zbiera nieczystości z podłóg twardych, jak i z miękkich) oraz w nowoczesny system sprzątania – to wszystko wpływa na jego efektywne, ekonomiczne, szybkie i bezproblemowe działanie. Zależnie od tego, jak często będziesz eksploatował urządzenie, należy pamiętać o systematycznym przeprowadzaniu odpowiednich zabiegów serwisowych. Na co należy zwrócić uwagę?

Dlaczego ważne jest czyszczenie elementów robota sprzątającego?

Po zakupie robota sprzątającego należy wykonać kilka podstawowych kroków. Po rozpakowaniu urządzenia trzeba podłączyć go do stacji dokujące. Ulokuj ją w dowolnym miejscu. Następnie umieść robota w bazie ładującej, aby akumulator zyskał sto procent energii do działania. Jeśli chcesz, aby odkurzacz pracował sprawniej, postaraj się usunąć zbędne przedmioty z podłogi: pudła, zabawki itp. Systematyczne czyszczenie robota sprzątającego pozwoli ci na uniknięcie sytuacji związanych przede wszystkim z nieprawidłowym działaniem kół oraz szczotek. Szczególnej pielęgnacji wymagają szczotki boczne, które są odpowiedzialne za sprawne usuwanie zanieczyszczeń z krawędzi i wzdłuż ścian, ale nie tylko. Głównie sierść i większe zabrudzenia mogą spowodować blokowanie się ruchu szczotek, dlatego warto zwracać na to uwagę. Przynajmniej raz na dwa tygodnie powinno się wymontować szczotki boczne (jest to banalnie proste) i pozbyć się zalegających nieczystości.

Koło środkowe – szybkie i sprawne poruszanie się po obszarze

Elementem robota sprzątającego, który również należy systematycznie czyścić, jest koło środkowe. Jeśli zbyt dużo kurzu dostanie się pomiędzy tą część, urządzenie może mieć problemy z prawidłowym poruszaniem się po obszarze pracy. Warto mieć na uwadze to, że jeśli mechanizm nie będzie odpowiednio działał, spadnie efektywność robota sprzątającego. W tym przypadku dbanie o ten element też jest bardzo proste. Wystarczy wyjąć koła i usunąć nagromadzone nieczystości.

Szczotka główna – wpływa na efektywność sprzątania robota

Zbyt duża ilość zanieczyszczeń może doprowadzić również do wystąpienia usterek w szczotce głównej. Przynajmniej raz w tygodniu powinno się ją czyścić. Wszystkie informacje, jak to prawidłowo robić, znajdziesz w dołączonej do robota sprzątającego instrukcji. Szczotkę główną musisz wymontować i dokładnie wymyć z każdej strony. Warto tutaj skorzystać z pędzelka, dzięki któremu dokładnie pozbędziesz się nawet mniejszych zabrudzeń, szczególnie sierści i drobnych cząsteczek kurzu.

Filtr Hepa – zawsze czyste powietrze w domu

Ostatnim elementem, na który należy zwracać uwagę przy eksploatacji urządzenia, jest filtr Hepa. Zależnie od częstotliwości użytkowania robota sprzątającego, powinien być wymieniany minimum, co cztery miesiące. Warto, co jakiś czas przyjrzeć się jego stanowi, aby móc określić stopień zużycia.

Czujniki i koła boczne – o to też musisz zadbać

Systematyczne czyszczenie robota sprzątającego sprawi, że zapewni ci wydajną, bezproblemową i efektywną pracę przez lata. Oprócz powyższych części, należy zwrócić uwagę jeszcze na kilka innych elementów tego nowoczesnego odkurzacza, które mają ogromny wpływ na jego skuteczne działanie. Przy konserwacji robota sprzątającego, nie zapomnij o wyczyszczeniu czujników i kół bocznych. Wszystkie informacje, jak to poprawnie robić, znajdziesz w instrukcji. Zajmie to chwilę i nie sprawi żadnego kłopotu.

Na bieżąco czyść zbiornik na brud

Kluczowe jest, aby sprawdzać stan zapełnienia pojemnika na brud. Dlaczego jest to tak ważne? W przypadku, gdy zanieczyszczenia ledwo mieszczą się w zbiorniku, silnik jest zmuszony pracować na wyższych obrotach i tym samym szybciej się zużywa.

jak dbać o robota sprzątającego

O tym też musisz pamiętać

Warto, co jakiś czas przetrzeć urządzenie z zewnątrz, aby nie zalegał na nim kurz – wystarczy użyć zwykłej szmatki. Jeśli masz hybrydowego robota sprzątającego, to musisz co jakiś czas prać ściereczki z mikrofibry i wymieniać je na zmianę po każdym przejeździe – ma to wpływ na szybsze i efektywniejsze sprzątanie. Na koniec warto dodać, aby pamiętać o wymianie akcesoriów na nowe – każdemu zależy, aby jego robot posłużył, jak najdłużej!

Polecamy również nasz artykuł jaki robot sprzątający wybrać?

Powrót do artykułów
Metody płatności
Partnerzy logistyczni
Powrót do góry