Bezpieczne zakupy Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 500 zł Polski serwis 222992906 Pon-Pt: 10:00 - 18:00

Wiosenne porządki – jak się do tego zabrać?

Data dodania: 14.06.2021

Za oknami mamy wiosnę już w pełnej krasie, choć chwilami temperatury i pogoda nie zachęcają do długich, wiosennych spacerów. Mimo to, zima nas już opuściła na dobre, a oznacza to ni mniej, ni więcej, że nadeszła pora wiosennych porządków. Jak się za to zabrać, by nie oznaczało to całego weekendu poświęconego na sprzątanie?

Krok 1: pozbądź się niepotrzebnych przedmiotów

Każde porządki warto rozpocząć od wyrzucenia lub oddania niepotrzebnych już rzeczy, które nagromadziły się w domu od poprzednich wiosennych porządków. Otwórz szafy, przewietrz je i sprawdź, których ubrań już nie nosisz. Podobnie zrób z szafkami kuchennymi, schowkiem na narzędzia czy spiżarką. Warto się także zastanowić, którymi zabawkami dzieci się już nie bawią. Popsute i dziurawe przedmioty wyrzuć. Te, którym można dać drugie życie, oddaj potrzebującym lub sprzedaj. Przed włożeniem rzeczy z powrotem, dokładnie umyj szuflady. Najlepiej sprawdzi się woda z octem lub sokiem cytrynowym. Zapobiegnie to ewentualnym wizytom insektów, o co nie trudno – szczególnie wiosną i latem.

Krok 2: usuń pajęczyny

Po zimie zawsze odkrywamy zwisające z sufitu pajęczyny. Jest to całkowicie normalne zjawisko, choć niezbyt estetyczne. Zbierz je lekko zwilżoną szmatką, mopem sznurkowym lub gąbkowym, czy odkurzaczem. Można także ułatwić sobie pracę i wykorzystać robota 3w1 Moneual MonBot HV7500, który autonomicznie potrafi odkurzyć i zmopować podłogi, ale także służy jako ręczny odkurzacz akumulatorowy. Dzięki przedłużanej rurze wlotowej i różnym końcówkom bez trudu zbierze brud i pajęczyny pod sufitem, w zakamarkach czy nad framugami drzwiowymi. Urządzenie sprawdzi się także przy następnym opisanym tutaj kroku wiosennych porządków.

Krok 3: odkurz powierzchnie płaskie i przedmioty

Najefektywniej i optymalnie jest sprzątać, zaczynając od najwyższych punktów w mieszkaniu: lamp, sztukaterii przy suficie, najwyższych półeczek i górnej framugi drzwi. Jeśli zaczniemy odwrotnie – od sprzątania podłogi, będziemy musieli powtarzać wszystko od początku. Strząśnięty kurz po pewnym czasie opadnie na powierzchnie poniżej. Nie od razu, a po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach. Najlepiej używać specjalnych miotełek do przedmiotów bardzo delikatnych lub suchych ściereczek do tych mniej wrażliwych. Nie powinno się stosować wody, a tym bardziej wody z mydłem – pozostawi ślady i może zniszczyć materiał. Lepiej wyposażyć się w specjalne preparaty do:

  • drewna,
  • kamienia,
  • marmuru,
  • tworzywa sztucznego.

Mają działanie antystatyczne, dzięki czemu zapobiegną osiadaniu kurzu na wyczyszczonych w ten sposób powierzchniach. Mają także właściwości ochronne, nabłyszczające i impregnujące. Pamiętaj, by otworzyć okno w trakcie sprzątania i dokładnie przewietrzyć pomieszczenie po użyciu środków chemicznych.

Krok 4: umyj okna

Kiedy na dworze panuje przyjemne ciepło, a pierwsze wiosenne promienie słońca zaczynają wpadać przez okna, to czas, że należy umyć szyby po zimie. Dzięki temu w mieszkaniu zrobi się stanowczo jaśniej. Do wymycia framugi i ram wystarczy ciepła woda z odrobiną płynu do mycia naczyń. Do szyb lepiej jest wykorzystać dedykowany płyn, który można kupić w niemal każdym sklepie, lub własnoręcznie przygotowaną mieszankę ciepłej wody, octu i spirytusu. By nie pozostały smugi, pamiętaj o dokładnym wypolerowaniu powierzchni. W tym celu świetnie sprawdzi się papierowy ręcznik kuchenny lub specjalne ścierki przeznaczone do mycia okien.

Krok 5: odkurz podłogę

Zimą nanosi się najwięcej błota i piasku. Większość z niego usuwasz z mieszkania na bieżąco, ale część pozostaje w zakamarkach: przy listwach podłogowych, za szafkami, koło progów. Wszystkie te miejsca, które są trudno dostępne, trzeba odkurzyć odkurzaczem ze specjalnymi końcówkami, które dotrą w nawet niewielkie szczeliny. Przy odkurzaniu powierzchni ogólnodostępnych można jednak wykorzystać robota sprzątającego, który dokładnie i skutecznie pozbędzie się kurzu, piasku, sierści zwierząt, włosów, a nawet większych i cięższych zabrudzeń. Takim urządzeniem jest Moneual MBOT 950, który został wyposażony w:

  • szczotkę główną o gęstym włosiu,
  • dwie, długie szczotki boczne,
  • silnik o dużej mocy ssania,
  • skuteczny filtr HEPA, który wyłapuje patogeny z powietrza.

Wystarczy wcisnąć jeden przycisk na obudowie lub w aplikacji mobilnej, by robot rozpoczął sprzątanie całego domu. Można także za pomocą aplikacji wyznaczyć mu strefę – na przykład obecnie sprzątany pokój. MBOT 950 ma także inną, bardzo ciekawą funkcjonalność. To robot hybrydowy, czyli jednocześnie mopujący podłogę. Dzięki temu będzie ona odświeżona i przygotowana do gruntownego mycia.

Krok 6: umyj podłogę

Na sam koniec zostaw sobie gruntowne umycie podłogi. Podczas wiosennych porządków warto zrobić to dokładniej niż zazwyczaj. Szczególną uwagę zwróć na fugi i inne miejsca łączeń płytek czy paneli. To tam zbiera się najwięcej brudu i niebezpiecznych zarazków. Fugi mają bardzo niewielką szerokość i zazwyczaj są położone niżej niż płytki, przez co bardzo trudno do nich dojść. Warto je wyczyścić poprzez gruntowne szorowanie małymi szczoteczkami – świetnie sprawdzą się tu stare szczoteczki do zębów. Można także wybrać sposób szybszy i wymagający mniej wysiłku. Mopy elektryczne dokładnie usuną wszelkie zabrudzenia, nawet te zaschnięte w miejscach trudno dostępnych. Moneual AME-5500 wyposażony jest dwie, potężne głowice mopujące, które obracają się z wysoką częstotliwością. Specjalne włókna doczepionych do nich ściereczek z mikrofibry bez trudu wyczyszczą wszystkie miejsca łączeń w kafelkach, płytkach czy panelach. W domu, w którym mieszkają dzieci, dobrze sprawdzi się mop parowy AME-7000, który nie tylko czyści i poleruje, ale także dezynfekuje powierzchnie gorącą parą.

Wiosenne porządki nie muszą oznaczać zmarnowanego weekendu i obolałych mięśni. Wykorzystaj do pomocy urządzenia, które sprawdzą się nie tylko raz w roku, ale i na co dzień. Dzięki nim każde kolejne sprzątanie będzie łatwiejsze i szybsze. Pamiętaj, że porządków nie musisz robić samodzielnie. Mopa elektrycznego AME-5500 bez obaw możesz udostępnić nawet dziecku do umycia podłogi w swoim pokoju. Robot HV7500 jest tak prosty w obsłudze, że każdy sobie z nim poradzi. By sterować robotem sprzątającym MBOT 950, wystarczy smartfon – intuicyjna aplikacja poprowadzi Cię krok po kroku przez wszystkie funkcjonalności. Z naszymi urządzeniami wiosenne porządki staną się czystą przyjemnością.

Powrót do artykułów
Metody płatności
Partnerzy logistyczni
Powrót do góry