Bezpieczne zakupy Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 500 zł Polski serwis 222992906 Pon-Pt: 10:00 - 18:00

Mop elektryczny – jak działa? Czy warto kupić?

Data dodania: 19.04.2021

Utrzymanie nieskazitelnego porządku nie jest prostym zadaniem, szczególnie przy dużych powierzchniach. Jeśli w domu są zwierzęta i małe dzieci, bywa to niezwykle trudne i wymaga zastosowania znacznej siły oraz sporej ilości środków czyszczących. Wszystkie te zmartwienia mogą jednak odejść w niepamięć, a to dzięki mopom elektrycznym.

Mop elektryczny – co to jest?

Jak działa mop elektryczny?

Mop elektryczny to urządzenie wyposażone w silnik oraz obrotowe głowice, do których przyczepia się specjalne ścierki z mikrofibry. Posiada także specjalny dozownik wody oraz spryskiwacz, które ułatwiają ścieranie nawet trudnych plam. Po włączeniu urządzenia, głowice zaczynają obracać się z wysoką częstotliwością, a wilgotne ścierki zbierają wszelkie zabrudzenia z podłóg. Specjalny mechanizm umożliwia dokładną kontrolę nad dozowaną wodą. Można zwiększyć jej ilość przy trudniejszych plamach lub zmniejszyć na szczególnie wrażliwych powierzchniach, takich jak drewno czy panele. Spryskiwacz w Aqua Jet AME-5500 uruchamia się jednym przyciskiem znajdującym się na rączce. Zabrudzenia są zbierane na mikrofibrze, przez co zapobiega się ich roznoszeniu czy rozcieraniu. Dodatkowo szybko obracające się głowice polerują podłogę, nadając jej wyjątkowego i długotrwałego połysku.

Mop elektryczny a mop parowy

Niektóre elektryczne mopy umożliwiają także mycie podłóg za pomocą gorącej pary wodnej. W urządzeniu umieszczona jest specjalna grzałka, która podgrzewa wodę do wysokiej temperatury. Tym samym dezynfekuje powierzchnie – usuwa ponad 99% bakterii i drobnoustrojów. Tak właśnie działa Moneual Meister AME-7000. Ułatwia starcie nawet trudno zaschniętych plam. Taki mop parowy jest nieodzowną pomocą w codziennym sprzątaniu.

Przy jakich powierzchniach można używać mopa elektrycznego?

Mop elektryczny sprawdza się przede wszystkim przy:

  • kafelkach,
  • płytkach,
  • panelach laminowanych i winylowych,
  • drewnie zabezpieczonym przed działaniem wody.

Świetnie zbiera zabrudzenia oraz odświeża dywany i wykładziny. Wykorzystuje minimalną ilość potrzebnej wody, zmniejszając ryzyko zamoczenia włókien. Należy uważać jedynie przy powierzchniach bardzo podatnych na działanie wilgoci. Do takich należą podłogi drewniane woskowane woskiem naturalnym lub sztucznym. Mopy parowe natomiast są stanowczo odradzane przy tego typu podłogach, a także przy panelach laminowanych.

Dowiedz się więcej: Mop elektryczny a mop tradycyjny – jakie są różnice?

Zalety stosowania elektrycznego mopa

Sposób na ułatwienie życia

Mopy elektryczne zapewniają przede wszystkim o wiele większy komfort sprzątania. W przeciwieństwie do modeli mechanicznych, nie trzeba przy nich używać wiadra z wodą czy mechanizmem do odciskania cieczy. Tym samym ryzyko nadmiernego zamoczenia podłogi jest zminimalizowane niemal do zera. Obrotowe głowice sprawiają, że zbędne staje się kilkukrotne przecieranie z dużą siłą nawet zaschniętych plam w celu ich usunięcia. Często wystarczy pojedyncze pociągnięcie. Dzięki temu jest to urządzenie o wiele efektywniejsze i bardziej ergonomiczne, bezpieczniejsze dla kręgosłupa i komfortowe w stosowaniu. Wystarczy nalać wodę do wewnętrznego zbiornika, włączyć urządzenie i rozpocząć sprzątanie podłóg. Resztę czynności mop elektryczny wykona samodzielnie. Urządzenie Moneual Aqua Jet AME-5500 umożliwia wymycie metra kwadratowego podłogi trzema delikatnymi pociągnięciami. Jedno ładowanie wystarcza na umycie nawet 60 metrów kwadratowych podłogi. Żaden mop mechaniczny nie oferuje takiej skuteczności.

Brak konieczności stosowania szkodliwych detergentów

W celu usunięcia problematycznych zabrudzeń z podłogi bardzo często konieczne jest zastosowanie bardzo silnych i drażniących detergentów. Mają one także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwalergiczne. Z mopem elektrycznym nie są one w ogóle potrzebne. Szybko obracające się głowice dosłownie zdzierają zabrudzenia bez konieczności dodawania silnych detergentów. W razie potrzeby czy chęci dodatkowego wyperfumowania podłogi możemy zastosować specjalne płyny do elektrycznych mopów, ale nie są one niezbędne. Mopy parowe dodatkowo dezynfekują powierzchnię gorącą parą wodną.

Koniec z mokrymi podłogami

Mopy elektryczne pozostawiają znacznie cieńszą warstwę wody na umytej podłodze niż mopy wyciskane czy sznurkowe. Dzięki temu szybciej ona wysycha i można po niej chodzić niemal od razu po zakończeniu sprzątania. Zmniejszamy prawdopodobieństwo pozostawienia smug i śladów. Nie ma także niebezpieczeństwa poślizgnięcia się na mokrej powierzchni, co jest szczególnie istotne w przypadku małych dzieci. Warto także wiedzieć, że zmniejszenie ilości cieczy stosowanej do mycia podłogi wpływa na jej kondycję oraz utrzymanie jej w nieskazitelnym stanie. Oszczędzanie wody jest także bardzo ekologicznym podejściem.

mop elektryczny - jak działa

Czy mopy elektryczne mają wady?

Elektryczne mopy, choć są niesamowitą pomocą przy codziennym sprzątaniu i są pełne zalet, to jednak trzeba wspomnieć o kilku aspektach, które mogą być problematyczne. Trudno jednak nazwać je wadami. Przede wszystkim, nie mogą być stosowane do wszystkich powierzchni bez wyjątku, o czym wspomnieliśmy wcześniej. Nie jest to jednak wada w porównaniu ze standardowymi, mechanicznymi mopami, a raczej wskazanie ich funkcjonalności i specjalizacji. Mopy elektryczne mogą sprzątać znacznie więcej rodzajów podłóg niż zwykłe mopy wyciskane czy sznurkowe. Drugą cechą, która w pierwszej chwili może zniechęcać do zakupu, jest cena. Jest znacznie wyższa – sięga kilkuset złotych, kiedy zwykły mop sznurkowy można nabyć już za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Trzeba tu jednak nadmienić, że koszt urządzenia elektrycznego bardzo szybko się zwróci w postaci zaoszczędzonego czasu czy zmniejszonego bólu pleców po każdym sprzątaniu.

Czy warto kupić mopa elektrycznego?

Mop elektryczny, choć droższy, z pewnością stanie się niezbędnym wyposażeniem każdego domu. Docenią go zwłaszcza osoby, które mają na co dzień problemy ze schylaniem się, czyli:

  • seniorzy,
  • kobiety w ciąży,
  • osoby po zabiegach operacyjnych,
  • chorzy na dolegliwości układu ruchu.

Urządzenie zmniejsza do minimum konieczność schylania się czy przenoszenia ciężkich przedmiotów. Mopy elektryczne Moneual ważą tylko nieco ponad 3 kilogramy. Właściciele czworonogów i rodzice małych dzieci także pokochają to urządzenie od pierwszego sprzątania. Proces, który do tej pory zajmował kilkadziesiąt minut, można wykonać w mgnieniu oka – nawet po każdym przyjściu ze spaceru z psem i po każdym posiłku niemowlaka. Za każdym razem podłogi będą olśniewająco czyste. Czy więc warto kupić mopa elektrycznego? Tak! Jeśli cenisz sobie oszczędność czasu i pracy, nieskazitelną czystość podłóg bez bólu pleców oraz ekologiczne rozwiązania, urządzenie jest przeznaczone właśnie dla Ciebie.

Mopy elektryczne należą do tych akcesoriów wyposażenia gospodarstwa domowego, które naprawdę zasługują na uznanie i będą wykorzystywane regularnie i intensywnie. Czy więc warto je kupić? Z pewnością będzie to wydatek, który szybko się zwróci, bo urządzenie nie będzie stało w kącie.

Powrót do artykułów
Metody płatności
Partnerzy logistyczni
Powrót do góry