Bezpieczne zakupy Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 500 zł Polski serwis 222992906 Pon-Pt: 10:00 - 18:00

Czy panele podłogowe można myć mopem parowym?

Data dodania: 14.07.2021
Czy panele podłogowe można myć mopem parowym

Mopy parowe stają się powoli niezbędnym wyposażeniem każdego mieszkania, w którym dba się o czystość podłóg w bezpieczny sposób. Lista zalet takich urządzeń jest bardzo długa – są niezwykle proste w użytkowaniu, nie wymagają użycia detergentów, a umyta powierzchnia jest nie tylko nieskazitelnie czysta, ale także zdezynfekowana. Wątpliwości mogą się jednak pojawić w przypadku niektórych rodzajów podłóg. Jak powszechnie wiadomo, drewno wody nie lubi. Więc czy panele podłogowe można myć mopem parowym?

Jak działa mop parowy?

Zasada działania mopa parowego jest niezwykle prosta. Wlewana do urządzenia woda jest podgrzewana do bardzo wysokiej temperatury, w której następuje parowanie cieczy. To właśnie para wodna wydostaje się przez specjalne otwory w stopie urządzenia. Ścierka z mikrofibry odpowiada za usuwanie i pochłanianie zabrudzeń z powierzchni. Skuteczność działania mopa bazuje więc jedynie na fizycznym likwidowaniu bakterii, szkodliwych drobnoustrojów, a przede wszystkim ciężko usuwalnych zabrudzeń. Choć niektórzy producenci dopuszczają możliwość stosowania specjalnych środków chemicznych, jest to całkowicie niepotrzebne. Mopy parowe są skuteczne bez użycia detergentów.

Czy drewno faktycznie nie lubi wody?

Można wyróżnić kilka rodzajów podłóg drewnianych lub z materiału przypominającego drewno i zachowującego się podobnie. Najczęściej spotyka się:

  • drewniane deski,
  • panele laminowane,
  • panele winylowe.

Mycie drewna mopem parowym bywa kłopotliwe. Deski, nawet odpowiednio zaimpregnowane, nie powinny mieć częstego kontaktu z dużą ilością wody. Czyszczenie podłogi drewnianej bazuje przede wszystkim na zamiataniu i odkurzaniu na sucho. Nie jest to więc podłoga, którą można by polecić do domu z małymi dziećmi czy zwierzętami. Oczywiście dopuszczalne jest mycie drewnianych desek na mokro, jednak konieczne jest użycie pewnych rozwiązań, które dają niemal całkowitą kontrolę nad dozowaniem wody. To właśnie główny powód, dla którego nie zaleca się stosowania mopów parowych do tego typu powierzchni. Większość producentów taką informację umieszcza w specyfikacji swoich produktów.

Czy panele podłogowe można myć mopem parowym?

W przypadku paneli podłogowych także należy dokładnie przeczytać informacje umieszczone przez producenta na instrukcji obsługi konkretnego urządzenia. Sprawdź także, co o takim myciu swoich paneli uważa także jej producent. Panele laminowane są z reguły bardziej wodoodporne i trwalsze, przez co użycie mapa parowego nie powinno stanowić większego problemu. Nie jest to jednak reguła. Niezabezpieczone przed działaniem wody panele mogą się nawet odkształcać, jeśli będą miały nadmierny kontakt z dużą ilością cieczy. Podobnie jest z panelami winylowymi. Choć ten rodzaj pokrycia podłogi uważany jest za jeden z najtrwalszych i jest stosowany nawet w pomieszczeniach komercyjnych, koniecznie trzeba zaznajomić się ze specyfikacją producenta. Takiej konieczności nie ma zazwyczaj w przypadku płytek czy kamienia, które są stosowane do wykładania podłóg w łazienkach czy kuchniach.

Mop parowy AME-7000 – urządzenie bezpieczne dla wszystkich podłóg

Nieco inaczej jest w przypadku mopa parowego Moneual AME-7000. Jego działanie polega nie tylko na przecieraniu podłóg gorącą parą wodną, ale także mopowaniu bardzo szybko obracającymi się głowicami z zamontowanymi ścierkami z mikrofibry. Dzięki temu urządzenie nie tylko myje, ale także poleruje i minimalizuje ryzyko pozostawienie wody na powierzchni. To właśnie brak kontroli nad przepływem wody stanowi zagrożenie dla wrażliwych podłóg. W przypadku AME-7000 ten problem praktycznie nie istnieje. Mop parowy pozostawia powierzchnię niemal całkowicie suchą, gwarantując bezpieczeństwo nie tylko drewnu czy panelom, ale także domownikom. Zmniejsza praktycznie do zera możliwość przypadkowego poślizgnięcia się na pozostawionej kałuży.

O czym trzeba pamiętać przed rozpoczęciem sprzątania?

Choć Moneual AME-7000 jest w zasadzie bezpieczny i dla drewna, i dla paneli, to trzeba pamiętać o pewnych zasadach. Dotyczą one wszystkich mopów elektrycznych i parowych. Przede wszystkim nie wolno pozostawiać włączonego urządzenia bez nadzoru. Długotrwały kontakt w bardzo gorącą powierzchnią stopki urządzenia może uszkodzić nawet odporne materiały. Po zakończeniu sprzątania pozostałą w zbiorniku wodę trzeba wylać, by nie dopuścić do jej przypadkowego rozlania – szczególnie wówczas, kiedy na urządzenie nie zwraca się uwagi. Odradzamy także stosowanie wszystkich mopów parowych w przypadku podłóg wrażliwych – nie tyle, co na wodę, a na wysokie temperatury. Najlepszym przykładem jest woskowane drewno. Gorąca para wodna rozpuści wosk. Mop nie sprawdzi się również w przypadku bardzo starych desek pozbawionych impregnacji i z otwartymi sękami. Nawet minimalny kontakt z wodą może być dla takiej podłogi destrukcyjny.

Czy panele podłogowe można myć mopem parowym – jak to sprawdzić?

Wątpliwości dotyczące stosowania mopa parowego w przypadku podłogi z drewna lub paneli są jak najbardziej zrozumiałe. Dlatego warto sprawdzić, czy panele podłogowe można myć mopem parowym także w Twoim domu. Wystarczy po zakupie urządzenia przeprowadzić szybki test na niewidocznej na co dzień powierzchni – na przykład pod meblem lub w narożniku czy za biurkiem. Jeśli mop pozostawia dużą ilość wody, najprawdopodobniej nie sprawdzi się do Twoich podłóg, jeśli są słabo zabezpieczone przed działaniem cieczy. Rezultat mycia sprawdź po jakimś czasie: czy nie pojawiły się odbarwienia lub wybrzuszenie.

Mycie podłogi mopem parowym jest niezwykle szybkie i ergonomiczne. Pozwala oszczędzać czas, siły, ale także pieniądze. Na szczęście większość podłóg została przez producentów odpowiednio zabezpieczona przed nadmiernym kontaktem z wodą. Dodatkowa konserwacja i impregnacja drewna raz na jakiś czas zwiększy jego trwałość i umożliwi wykorzystywanie wysoce funkcjonalnych mopów parowych do sprzątania. Wybierz Moneual AME-7000 i zapomnij o brudnej podłodze, niezależnie od tego, czy masz drewniane deski, czy panele.

Powrót do artykułów
Metody płatności
Partnerzy logistyczni
Powrót do góry