Bezpieczne zakupy Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 500 zł Polski serwis 222992906 Pon-Pt: 10:00 - 18:00

Robot sprzątający czy odkurzacz akumulatorowy – co lepiej kupić?

Data dodania: 25.10.2021
robot sprzątający czy odkurzacz akumulatorowy

Odpowiednie urządzenia sprzątające gwarantują Ci utrzymanie czystości w domu bez konieczności poświęcania mnóstwa czasu na te nieprzyjemne obowiązki domowe. Możliwości jest całkiem sporo, ale dzisiaj przeanalizujemy dokładnie dwa najpopularniejsze rozwiązania. Robot sprzątający czy odkurzacz akumulatorowy – co sprawdzi się lepiej?

Robot sprzątający czy odkurzacz akumulatorowy: dokładność odkurzania

Bardzo trudno jest porównać i jednoznacznie stwierdzić, które urządzenie posprząta dokładniej. Powód jest dość oczywisty: skuteczność odkurzacza akumulatorowego wynika głównie z Twojej dokładności. Robot sprzątający jest natomiast autonomicznym urządzeniem, które posprząta według pewnych algorytmów. Naszym zdaniem, te dwie maszyny bardzo dobrze się uzupełniają. Może zdarzać się, że nawet po odkurzaniu automatycznym, szczególnie w narożnikach czy trudno dostępnych miejscach, pozostanie kurz i piasek. Wtedy nieodzowny okaże się odkurzacz akumulatorowy. Jest też druga strona medalu – jeśli po ręcznym sprzątaniu włączysz robota, to po jego powrocie do stacji dokującej z pewnością coś znajdziesz w pojemniku na zabrudzenia. Człowiek nie jest w stanie zebrać wszystkich zanieczyszczeń. Niektóre może zwyczajnie przegapić.

Robot kontra odkurzacz: co jest prostsze w użytkowaniu?

Zarówno robot sprzątający, jak i odkurzacz akumulatorowy są urządzeniami pozbawionymi kabli, co już stanowi duże ułatwienie dla ich użytkowników. Jednak odkurzacz ręczny wymaga stałego zaangażowania. Trzeba pochylić się nad brudnym miejscem, przyłożyć końcówkę i ruszyć dalej. Z kolei w przypadku robotów sprzątających, nie trzeba fizycznie uczestniczyć w ich pracy. Warto je nadzorować, ale można to robić, siedząc wygodnie na kanapie. Sam czas konserwacji po sprzątaniu także jest podobny. W obu przypadkach należy opróżnić pojemniki na zabrudzenia, przeczyścić szczotki i wytrzeć obudowę.

robot sprzątający czy odkurzacz akumulatorowy

Zastosowanie robota sprzątającego i odkurzacza

Kupując odkurzacz akumulatorowy, otrzymasz z pewnością więcej funkcjonalności i możliwości. Dzięki niemu możesz posprzątać tapicerkę w samochodzie, kanapę, wnękę za telewizorem. Usuniesz pajęczyny z sufitu. Roboty sprzątające niestety zajmują się tylko podłogą.

Ergonomiczność pracy robota i odkurzacza akumulatorowego

Czas pracy robota sprzątającego może sięgać nawet ponad 2 godziny, kiedy odkurzacze funkcjonują ok. 30-45 minut i to przy najniższej mocy ssania. W przypadku dużych mieszkań i domów posprzątanie całej powierzchni na jednym ładowaniu może stanowić nie lada wyzwanie. Urządzenia ręczne są także o wiele głośniejsze – sięgają nawet 80 dB. Dla porównania, nasz robot sprzątający Moneual MBOT 950 wydaje dźwięki na poziomie niższym niż 55 dB. W ogólnym zestawieniu wypada więc o wiele lepiej.

robot sprzątający czy odkurzacz akumulatorowy

Co jest tańsze w utrzymaniu?

Kolejnym aspektem naszego pojedynku: robot sprzątający czy odkurzacz akumulatorowy są oczywiście koszty utrzymania. W przypadku robotów sprzątających wydatki mogą okazać się dość spore i częste. Do najczęściej wymienianych elementów należą:

  • filtr HEPA – raz co 2-3 miesiące,
  • szczotki boczne – co ok. 3 miesiące,
  • szczotka główna – co ok. 6 miesięcy.

W robotach z funkcjonalnością mopowania podłóg należy wymieniać ścierki z mikrofibry i dysze do wody. W odkurzaczach akumulatorowych należy wymieniać jedynie filtry – raz na ok. pół roku. W zależności od zużycia należy również zakupić odpowiednie worki na zabrudzenia. Nie jest to jednak duży koszt.

Robot sprzątający czy odkurzacz akumulatorowy?

Oba te urządzenia uzupełniają się dla utrzymania większej czystości w Twoim domu. Choć eksploatacja odkurzacza automatycznego jest tańsza i ma on znacznie więcej zastosowań, to jednak robot sprzątający będzie lepszym pomocnikiem do codziennego utrzymania czystości. Uruchomi się o wskazanej porze, posprząta i posłusznie wróci do stacji ładującej. W międzyczasie Ty możesz robić to, co naprawdę dla Ciebie ważne.

robot sprzątający czy odkurzacz akumulatorowy

Jeśli w dalszym ciągu nie wiesz, co kupić, mamy dla Ciebie ciekawą propozycję, która łączy w sobie oba urządzenia. Nasz robot sprzątający Moneual MonBot HV7500 to połączenie robota sprzątającego z odkurzaczem bezprzewodowym. Najpierw dokładnie odkurzy i umyje całą podłogę. Następnie możesz wziąć go do ręki, by posprzątać trudno dostępne miejsca – także te położone wyżej. Odkurzysz tapicerkę i usuniesz pajęczyny. A cena MonBota jest niższa niż wydatek na oba niezależne urządzenia.

Powrót do artykułów
Metody płatności
Partnerzy logistyczni
Powrót do góry