Bezpieczne zakupy Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 500 zł Polski serwis 222992906 Pon-Pt: 10:00 - 18:00

Jaki robot sprzątający wybrać czyli rodzaje produktów na rynku

Data dodania: 11.02.2021

Technologia rozwija się w zawrotnym tempie, wprowadzając ulepszenia w każdej dziedzinie życia. Jedną z nich są domowe obowiązki. Jaki robot sprzątający wybrać, by zapomnieć o żmudnej czynności sprzątania i cieszyć się lśniącymi podłogami w domu? Jest wiele rodzajów inteligentnych robotów czyszczących, zachwycających intuicyjnością w obsłudze, mocą, precyzją oraz wieloma przydatnymi funkcjami kryjącymi się w kompaktowym urządzeniu. Podpowiadamy, jaki robot sprzątający kupić oraz na co zwracać uwagę.

Jaki robot sprzątający wybrać – rodzaje

Są różne rodzaje robotów sprzątających, które dowolnie możesz dostosować do indywidualnych potrzeb (np. metrażu mieszkania, rodzaju powierzchni, częstotliwości sprzątania, liczby domowników i zwierząt, budżetu itp.). Różnią się także podstawowymi funkcjami i zastosowanym w nich systemem nawigacji.

 

Podział robotów ze względu na podstawowe funkcje:

  • Robot odkurzający zastąpi tradycyjny odkurzacz. Sprząta powierzchnie dywanów, paneli drewnianych, płytek z kurzu, sierści, pyłków i innych zanieczyszczeń, które spotka na swojej drodze. Jest najczęściej wybieranym rodzajem odkurzacza automatycznego, który wyręczy Cię w sprzątaniu.
  •  
  • Robot mopujący to inteligentny robot myjący, umożliwiający sprzątanie powierzchni na mokro. Z powodzeniem zastąpi standardowego mopa i czasochłonną konieczność ręcznego sprzątania. Wszystko za sprawą wbudowanego zbiornika na wodę, który nawilża powierzchnię, a następnie przeciera je specjalną czyszczącą ściereczką z mikrofibry. Obracające się rotacyjnie głowice mopują podłogę, przy równoczesnym podawaniu czystej wody na ściereczki.
  •  
  • Robot hybrydowy to rozwiązanie 2w1, które jednocześnie sprząta i mopuje powierzchnie. Jest najbardziej innowacyjnym produktem na rynku, łączącym tradycyjne odkurzacze i mopy parowe w jednym kompaktowym urządzeniu. Dzięki niemu Twoja podłoga stanie się w pełni czysta i lśniąca.

 

Podział robotów ze względu na zastosowaną nawigację: 

  • Robot z żyroskopem może precyzyjnie kontrolować kąty obrotu urządzenia, jest dobrze skoordynowany i staranny. Dzięki wbudowanym sensorom radzi sobie z pokonywaniem przeszkód i nie zbacza z obranej trasy.  Robot nie wraca ponownie w odkurzone już miejsca. Jego wadą może być brak kamery lub lasera, które tworzyłyby precyzyjne mapy mieszkania. 
  •  
  • Robot z kamerą VSLAM na bieżąco skanuje przestrzeń w 3D, wykorzystując do nawigowania również ściany i sufity. Dzięki temu doskonale tworzy mapy,  odwzorowujące mieszkanie oraz zapamiętuje znajdujące się w nim obiekty, zachowuje kierunek jazdy i omija napotkane przeszkody. Łatwo można nawigować jego pracą, tworzyć wirtualne ściany, wysyłać go w wybrane miejsca lub sprawdzić za pomocą aplikacji, gdzie aktualnie się znajduje. Robot nie wraca w to samo miejsce, dzięki czemu nie marnuje energii z akumulatora. 
  •  
  • Robot z laserem – zwykle ma wbudowany lidar, łączący laser z teleskopem. Wyróżnia się najbardziej zaawansowaną technologią nawigacji oraz maksymalną precyzją sprzątania. Roboty z laserem mogą starannie pokonywać wszelkie przeszkody i sprzątać z największą dokładnością. Na bieżąco weryfikują powierzchnię oraz powracają do danego miejsca, jeśli wymaga ona ponownego czyszczenia. Roboty z laserem samodzielnie docierają do stacji dokującej, gdy wykryją spadek mocy akumulatora. Co więcej, po naładowaniu wznawiają sprzątanie w tym samym miejscu. Mankamentem może być wysokość robota – ze względu na wbudowany lidar mogą być o ok. 2 cm wyższe niż pozostałe rodzaje robotów. 

 

Najważniejsze parametry robotów sprzątających

Zastanawiasz się, jaki robot sprzątający kupić? Zwróć uwagę na jego parametry.

1. Czujniki ruchu
To one w dużej mierze decydują o tym, jaki robot sprzątający wybrać i zaliczają go do inteligentnych urządzeń. Jakie sensory ruchu można znaleźć w urządzeniach?

– System nawigacji wewnętrznej – dzięki niemu urządzenie perfekcyjnie skanuje pomieszczenie i unika przeszkód, takich jak schody czy meble. Możesz wyznaczać robotowi wirtualny obszar roboczy, po którym będzie się poruszać. Tym samym nie musisz dodatkowo zabezpieczać rzeczy czy przedmiotów, które chcesz, by ominął.

System skanowania – umożliwia tworzenie planu pomieszczenia i wyznaczanie trasy przejazdu, zapewniając tym samym bardziej efektywną pracę robota.

Czujnik wykrywania miejsc szczególnie zabrudzonych – pozwala na dokładniejsze czyszczenie miejsc w wybranym obszarze.

Czujnik zbliżeniowy (odległościowy) – zapewnia swobodne poruszanie się robota po wyznaczonym terenie.

Czujnik antyuderzeniowy – zapobiega uderzeniom robota o ściany, listwy, meble czy inne przedmioty, które napotka na swojej drodze. Tym samym nie niszczy mebli ani innych cennych przedmiotów.

Czujnik wykrywania spadków – pozwala na wykrycie znacznych spadków powierzchni, np. schodów, a tym samym zabezpieczenie urządzenia przed upadkiem ze znacznej wysokości.

Czujnik rozpoznający rodzaj podłoża (dywan, płytki, panele) oraz dostosowania do nich siły ssania.

Czujnik wplątywania się w kable.

 

2. Moc silnika
Moc silnika sugeruje, z jaką prędkością i siłą mogą pracować szczotki oraz system ssący w robocie sprzątającym. Im ma on więcej watów, tym odkurzacz może być bardziej efektywny.

3. Zbiornik na opady i/lub na wodę
Im większa pojemność zbiornika na odpady i/lub na wodę, tym mniejsza konieczność Twojej ingerencji w jego wymianę (choć i ta zwykle jest dziecinnie prosta i szybka). Warto dostosować pojemność zbiornika do wielkości powierzchni i częstości sprzątania.

4. Pojemność akumulatora i obecność stacji dokującej
Pojemność akumulatora odpowiada za to, jak długo robot sprzątający będzie mógł pracować bez konieczności ładowania. Zwróć również uwagę na czas ładowania, zbyt długi może utrudniać codzienną pracę. Najkorzystniej, gdy robot sprzątający ma stację dokującą, do której samodzielnie się podpina po zakończonym sprzątaniu i nie wymaga Twojej ingerencji. 

5. Wbudowany filtr oczyszczający powietrze
Obecność filtra oczyszczającego ma szczególne znaczenie w domach alergików, osób starszych czy mieszkań z małymi dziećmi. Sprawdzonym rozwiązaniem jest filtr HEPA, złożony z trzech warstw spienionego szkła, który pochłania zapachy, kurz, wirusy oraz inne zanieczyszczenia. Dzięki temu wydostające się z robota sprzątającego powietrze jest czyste oraz pozbawione nieprzyjemnych zapachów i drobnoustrojów.

6. Natężenie dźwięku
Nowoczesne roboty sprzątające generują hałas o mniejszej intensywności niż standardowe odkurzacze. Najlepszej jakości urządzenia są tak ciche, że mogą pracować również w nocy, nie zakłócając przy tym błogiego snu domowników.

7. Dodatkowe funkcje robotów sprzątających
Coraz więcej inteligentnych urządzeń sprzątających wzbogaconych jest w przydatne funkcje i najnowsze technologie, usprawniające proces sprzątania. Często to one decydują o tym, jaki robot sprzątający wybrać. Co można znaleźć?

Zarządzanie za pomocą aplikacji – aplikacje stają się pomocne w kierowaniu robotami sprzątającymi. Dzięki aplikacji na smartfonie możesz w prosty i szybki sposób ustalić np. harmonogram pracy – dni i godziny sprzątania, nawet kiedy będziesz poza domem. Zaplanujesz również drogę, jaką na pokonać robot, a także dowiesz się, czy konieczne jest opróżnienie pojemnika.

– Programator pracy – dzięki niemu m.in. zaplanujesz pracę robota z wyprzedzeniem.

– Technologia vSLAM sprawi, że robot usunie nieczystości nawet z największych zakamarków.

Czyszczenie strefowe – wyłącznie w wyznaczonej części obszaru.

Opcja „znajdź robota” – pozwala namierzyć urządzenie z każdego miejsca na świecie.

Automatyczne wznowienie pracy – umożliwia samodzielny powrót robota do pracy w obszarach, w których zatrzymał sprzątanie (np. po konieczności ładowania).

Oferta sprzedawcy – często wraz z robotem sprzątającym można otrzymać pakiet korzyści od producenta. Przykładem jest producent robotów sprzątających Moneual Polska, która do robota hybrydowego Moneual MBOT950 dołącza unikatową kartę VIP, a wraz z nią m.in. bezpłatny przegląd po roku użytkowania, a także darmową baterię i jej wymianę po 2 latach od zakupu. Dodatkowo oferuje dedykowaną polską infolinię i serwis oraz 25% rabatu na wszystkie akcesoria.

 

Jeśli wiesz już, jaki robot sprzątający wybrać, kup urządzenie, które sprosta Twoim wymaganiom. Różne rodzaje robotów sprzątających umożliwiają dostosowanie ich do potrzeb domowników. Dzięki inteligentnemu odkurzaczowi sprzątającemu zapomnisz o czasochłonnej czynności sprzątania, a zaoszczędzony czas możesz przeznaczyć na odpoczynek, rozwijanie pasji, zabawę z dzieckiem czy jakkolwiek lubisz.

Powrót do artykułów
Metody płatności
Partnerzy logistyczni
Powrót do góry