Robot sprzątający na wakacjach, czyli jak wyjechać w podróż bez zmartwień?
Wielkimi krokami nadchodzą wakacje! Po ciężkim roku chyba każdy z nas marzy o spokojnym odpoczynku w ulubionym miejscu – czy to nad morzem, czy to w górach lub nad jeziorem. Zawsze jednak dłuższy wyjazd wiąże się z koniecznością przygotowania domu do nieobecności mieszkańców. Dzięki temu nie tylko zyskasz pewność, że w trakcie Twoich wakacji nie dojdzie do żadnych nieprzewidzianych sytuacji, ale także będziesz w stanie odpocząć po drodze powrotnej – bez konieczności łapania za mopa czy odkurzacz.
Szykujemy się do wyjazdu – o czym warto pamiętać?
Pakować się zawsze należy z pewnym wyprzedzeniem. By uniknąć nerwowych poszukiwań zgubionych przedmiotów, najlepiej jest spakować wszystkie walizki na przynajmniej 24 godziny przed opuszczeniem mieszkania. Dzięki temu szybko będziesz w stanie zobaczyć, co nie znajduje się na swoim miejscu, co zostało zapomniane, a także czym należy się jeszcze zająć przed wyjazdem. Choć oczywiście nie musisz robić generalnych porządków, warto:
- pozbierać i umyć brudne naczynia,
- nastawić pranie codziennych ubrań,
- zamrozić lub zużyć wszystkie łatwo psujące się produkty spożywcze.
Dobrym rozwiązaniem jest także odkurzenie i przetarcie podłóg na mokro, by po przyjeździe nie musieć od razu łapać za ścierkę. Jeśli masz robota sprzątającego to czas, który na to poświęcisz, będzie minimalny. A jakże przyjemniej jest wchodzić do czystego mieszkania po powrocie z wakacji!
Dzień wyjazdu – na co zwrócić uwagę?
By zminimalizować ryzyko problemów, które mogą wystąpić pod Twoją nieobecność, zastosuj się do kilku naszych poniższych wskazówek. Dzięki nim zyskasz spokój i pewność, że wszystko przebiegnie po Twojej myśli.
Zadbaj o urządzenia elektryczne
Szykując się do dłuższego wyjazdu, dobrą praktyką jest, by odłączyć wszystkie niepotrzebne urządzenia elektryczne. Ma to wiele zalet. Przede wszystkim oszczędzasz energię, przyczyniając się więc do realnej ochrony środowiska, ale także zawartości swojego portfela. Najprościej jest zwyczajnie wyłączyć bezpieczniki, jeśli jest taka możliwość. Dzięki temu zmniejszasz też ryzyko przypadkowych awarii instalacji elektrycznej w trakcie Twojej nieobecności. Zadbać należy również o urządzenia akumulatorowe. Nie należy ich zostawiać na słońcu, gdyż może dojść nawet do ich samozapłonu. Jeśli w domu jest robot sprzątający, to stację dokującą należy odłączyć od gniazdka prądowego, a samo urządzenie wyłączyć. Dzięki temu zwiększysz żywotność baterii odkurzacza i zapobiegniesz ewentualnym problemom lub awariom. Nie martw się niegotowością do pracy po Twoim przyjeździe. Nawet jeśli odkurzacz będzie w pełni rozładowany, to robot sprzątający Moneual MBOT 950 naładuje się w pełni zaledwie w czasie 180 minut. To tyle, ile zajmie ci rozpakowywanie walizek!
Pamiętaj zakręcić wodę
Należy pamiętać nie tylko o prądzie, ale i o wodzie. To właśnie ona najczęściej powoduje zniszczenia w mieszkaniach w czasie nieobecności właścicieli. Wystarczy awaria jednej uszczelki, by z baterii wannowej lub umywalkowej zaczęły wypływać strugi wody, które doprowadzą do zalania Twojego domu i sąsiadów. Najrozsądniej jest zakręcić zawory główne, dzięki czemu ewentualna awaria instalacji wodno–kanalizacyjnej w lokalu nie będzie niosła za sobą żadnych konsekwencji. Warto jednak pamiętać, żeby sprawdzić także urządzenia, które są wyposażone w wewnętrzne zbiorniki wody. Choć ich awaria nie spowoduje zalania sąsiadów, to jednak pokaźna kałuża w dłuższej perspektywie czasu może wypaczyć i zniszczyć panele, drewniane deski czy podpory mebli. Dlatego zawsze przed wyjazdem warto wylać nadmiar cieczy z:
- mopów elektrycznych,
- nawilżaczy powietrza,
- dystrybutorów wody,
- ekspresów do kawy.
Nie zajmie to wiele czasu, a pozwala nie tylko ochronić podłogi przed przypadkowym wylaniem, ale także samo urządzenie przed nadmiernym osadzeniem się kamienia.
Co sprawdzić przed wyjściem z domu?
Walizki spakowane, prąd wyłączony, woda zakręcona. Zanim przejdziesz przez drzwi i zamkniesz za sobą zamek, przejdź raz jeszcze przez wszystkie pomieszczenia w domu. Przede wszystkim sprawdź, czy:
- wszystkie okna są zamknięte,
- rolety i zasłony są zasunięte,
- rośliny są podlane i zabezpieczone,
- na szafkach nie zostały przypadkowe rzeczy do spakowania.
Pamiętaj, że zawsze warto pozostawić komplet kluczy osobom z rodziny lub bliskim znajomym, którzy mieszkają niedaleko. Poproś ich, by raz na jakiś czas wpadali do Ciebie, by podlać kwiatki i sprawdzić ogólną kondycję mieszkania. Zostaw sąsiadom numer telefonu do siebie i osoby, która będzie opiekować się Twoim lokum. Dzięki temu umożliwisz szybszą reakcję w kryzysowych i awaryjnych sytuacjach.
To niezwykle ważne, by uświadomić sobie, że zawsze istnieje ryzyko powstania zniszczeń w domu podczas Twojej nieobecności. Najważniejsze jest jednak, by zagrożenie to zminimalizować i jak najszybciej zareagować, jeśli do niego dojdzie.