Bezpieczne zakupy Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 500 zł Polski serwis +48 883 457 732 Pon-Pt: 10:00 - 18:00

Robot sprzątający z aplikacją czy bez?

Data dodania: 26.07.2021

Roboty sprzątające coraz częściej pojawiają się w naszych mieszkaniach, by pomóc w codziennych obowiązkach. Każdy model wyróżnia się pewnymi cechami, które mogą być przydatne w pewnych sytuacjach lub całkowicie zbędne. Jedną z najmocniej reklamowanych funkcjonalności jest możliwość integracji urządzenia z aplikacją mobilną. Jest to z pewnością wygodne, choć niestety dość mocno podnosi cenę odkurzacza automatycznego. Czy warto inwestować w takie rozwiązanie? Co sprawdzi się lepiej: robot sprzątający z aplikacją czy bez?

Aplikacja robota sprzątającego – co potrafi?

Niemal wszyscy producenci robotów sprzątających posiadają w swojej ofercie urządzenia, które korzystają z aplikacji mobilnych. Jest to z pewnością wygodne rozwiązanie, które umożliwia wykorzystanie wielu dodatkowych funkcji, ale także wspomaga proces sprzątania, skraca czas jego trwania i zwiększa dokładność. Co dokładnie potrafi taka aplikacja mobilna? Opowiemy o narzędziu przeznaczonym do współpracy z robotem sprzątającym Moneual MBOT 950. Przede wszystkim umożliwia indywidualne dostosowanie pracy do warunków panujących w mieszkaniu. Najważniejsze funkcjonalności to:

  • wyznaczenie stref sprzątania – utworzoną mapę mieszkania można podzielić na konkretne pomieszczenia lub w inny, dowolny sposób, co znacząco ułatwia zarządzanie pracą robota;
  • określenie strefy zabronionej – jest to przydatne, jeśli nie chcesz, by robot odkurzał w konkretnym miejscu, na przykład: w pobliżu psich misek, dziecięcych zabawek lub na dywanie;
  • wysłanie robota we wskazane miejsce – robot sprzątający może odkurzyć wyznaczoną wcześniej strefę lub całkowicie niezależnie ustalone miejsce, gdzie nagle pojawiło się znaczne zabrudzenie;
  • regulacja siły ssącej – robot Moneual posiada 3-stopniową regulację siły ssącej, której ustawienie jest możliwe właśnie poprzez aplikację mobilną.

Nie można także pominąć prostego i intuicyjnego planowania harmonogramu pracy. Wiele robotów sprzątających bez aplikacji mobilnej także umożliwia programowanie urządzenia, by automatycznie rozpoczynało pracę o ustalonych porach. Wymaga to jednak dość dokładnego zapoznania się z instrukcją obsługi oraz programowania na panelu zewnętrznym lub pilocie, co dla niektórych może być problematyczne.

Robot sprzątający z aplikacją – metoda działania

Nowoczesne roboty sprzątające wykorzystują liczne czujniki, które ułatwiają im poruszanie się oraz docieranie do nawet trudno dostępnych miejsc. Łącząc się z aplikacją mobilną, odkurzacz daje użytkownikom więcej możliwości. Wszystkie pomiary i gromadzone dane są przekazywane za pomocą sieci Wi-Fi do oprogramowania na telefonie komórkowym. Dzięki temu uzyskuje się rzeczywisty podgląd mieszkania, co z kolei umożliwia:

  • lokalizację urządzenia,
  • wysłanie robota w odpowiednie miejsce,
  • prowadzenie dokładnych statystyk.

Roboty sprzątające bez aplikacji, choć także są dokładne i skuteczne, wykorzystują prostsze algorytmy i dość siłowe sposoby poruszania się. Nie zapamiętują rozkładu wnętrz – nie wiedzą, w jakim są pokoju ani ile zostało do odkurzenia. Wykrywane są jedynie przeszkody w pobliżu, a wszystkie informacje są tracone po wyjechaniu z danej strefy. Takie roboty sprzątające mierzą oczywiście czas swojej pracy czy liczbę przejechanych metrów w celu określenia stopnia eksploatacji poszczególnych części zamiennych. Niemożliwe jest jednak zaprogramowanie harmonogramu pracy w konkretnych pomieszczeniach.

Robot sprzątający z aplikacją czy bez – co lepiej wybrać?

Powyższy opis dość jasno sugeruje, że aplikacja mobilna do robota sprzątającego jest niezwykle atrakcyjną funkcjonalnością, z której nie warto rezygnować. Co do zasady jest to prawda, jednak nie zawsze oprogramowanie na telefon będzie aż tak dużą zaletą. Kiedy z pewnością robot sprzątający z aplikacją będzie najlepszym wyborem?

  • W przypadku mieszkań o dużej powierzchni i skomplikowanym rozkładzie wnętrz takie urządzenie o wiele łatwiej poradzi sobie z dokładnym wysprzątaniem.
  • Posiadając wiele robotów sprzątających tej samej marki, aplikacja jednocześnie nadzoruje je wszystkie.
  • Chcąc kontrolować odkurzanie zdalnie – na przykład w pracy lub na zakupach – oprogramowanie na telefon umożliwi połączenie się z odkurzaczem z dowolnego miejsca na Ziemi.

Często niezastąpiona staje się też możliwość podzielenia na strefy, szczególnie kiedy niektóre pomieszczenia są mocniej eksploatowane od innych. Korytarz, salon czy pokój dziecięcy to miejsca, które warto odkurzać nawet kilka razy dziennie, jeśli w domu mieszkają zwierzęta. Jedynie aplikacja mobilna umożliwia wskazanie tych pomieszczeń i ich odkurzenie, niezależnie od reszty wnętrz.

Zalety robota sprzątającego bez aplikacji

Choć robot sprzątający pozbawiony możliwości komunikacji ze smartfonem nie oferuje żadnej z wyżej wymienionych funkcjonalności, to wcale nie oznacza, że nie sprawdzi się w Twoim mieszkaniu. Podstawową zaletą takiego urządzenia jest cena. Nasz robot sprzątający Moneual MBOT 500 został wyposażony w tej samej jakości czujniki, które gwarantują niezawodną i bezpieczną pracę. Ma także dużą moc ssącą, pojemny akumulator i duży zbiornik na kurz. Jego pracą nie steruje się poprzez smartfona, a pilota. Urządzenie nie mapuje i nie zapamiętuje rozkładu pomieszczeń, a wykorzystuje trzy inteligentne sposoby poruszania się na podstawie wykrytych przeszkód, ścian czy podłoża. Gdzie sprawdzi się najlepiej MBOT 500? W mieszkaniach o niewielkiej powierzchni, bez wielu pomieszczeń i nieskomplikowanym rozkładzie nasz odkurzacz automatyczny odnajdzie się bez trudu. Posprząta tak samo dobrze, jak oferowany przez nas wyższy model, a jest ponad dwukrotnie tańszy. Ma także jedną, bardzo istotną zaletę. Brak konieczności mapowania pomieszczeń laserowymi czujnikami sprawia, że urządzenie nie musi posiadać wieżyczki, a tym samym jest o wiele niższe. Wjedzie dokładnie wszędzie – pod łóżko, szafę, fotel.

robot sprzątający z aplikacją

Co więc jest lepsze – robot sprzątający z aplikacją czy bez? Nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Wybór powinien zależeć zarówno od naszych indywidualnych potrzeb i wymagań, jak i charakterystyki samego mieszkania. Jedno urządzenie lepiej sprawdzi się w dużych wnętrzach, a drugie w niewielkich. Robot sprzątający bez aplikacji będzie lepszym rozwiązaniem dla seniorów i osób, które nie potrafią sprawnie operować smartfonami. Podgląd pracy odkurzacza przez telefon komórkowy da Ci z kolei większą kontrolę. Jeśli masz problem z ostatecznym wyborem, zadzwoń lub napisz do nas, a opowiemy ci o naszych robotach sprzątających i wspólnie wybierzemy model idealny dla Ciebie.

Powrót do artykułów
Metody płatności
Partnerzy logistyczni
Powrót do góry