Bezpieczne zakupy Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 500 zł Polski serwis 222992906 Pon-Pt: 10:00 - 18:00

Jaki robot sprzątający do dywanów sprawdzi się najlepiej?

Data dodania: 02.08.2021
robot sprzątający do dywanów moneual

Nie ma wątpliwości, że roboty odkurzające stanowią dużą pomoc w codziennym utrzymywaniu porządku na podłodze. Zbierają kurz, piasek, zwierzęcą sierść z kafelków, paneli, płytek i… no właśnie. A co z dywanami? Im są one grubsze i puszystsze, tym trudniej usunąć z nich zabrudzenia. Często pojawiają się również wątpliwości: czy urządzenie nie zniszczy włókien, czy nie pozostawi śladów, czy się nie zaklinuje w czasie odkurzania? Dzisiaj rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące stosowania odkurzaczy automatycznych na nietypowych podłożach. Jaki robot sprzątający do dywanów warto wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jakie dywany można odkurzać robotem?

To, czy odkurzacz samojezdny może bezpiecznie wyczyścić dywan, zależy przede wszystkim od materiału, z którego wykonano tkaninę. Najczęściej spotykamy się z dywanami z tworzyw sztucznych. Przeważnie są one wykonane z:

  • polipropylenu,
  • poliamidu,
  • poliestru.

Są nie tylko dość tanie, ale także i odporne na działanie czynników środowiskowych, w tym również mechanicznych. Takim właśnie czynnikiem jest odkurzanie albo przejazd robota sprzątającego. Mając w domu taki właśnie dywan, raczej nie ma przeciwwskazań do jego automatycznego odkurzania. Na rynku są jednak dostępne delikatniejsze materiały:

  • wełna,
  • bawełna,
  • jedwab.

Jaki robot sprzątający do dywanów delikatnych będzie najlepszy? Niestety większość metod odkurzania w takim przypadku się nie sprawdzi. Do tego typu materiałów niezbędny jest zakup profesjonalnej i delikatnej maszyny czyszczącej lub wręcz wynajęcie odpowiedniej firmy. W dalszej części artykułu skupimy się więc na popularnych dywanach z tworzywa.

Jaki robot sprzątający do dywanów: przegląd niezbędnych funkcjonalności

W zasadzie niemal każdy robot odkurzający może bezpiecznie wyczyścić dywan z tworzywa sztucznego, jeśli się na nim znajdzie. Niestety, nie każde urządzenie sprawdzi się tak samo dobrze, wykonując to zadanie.

Moc ssania

Kluczowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie robota odkurzającego do dywanów, jest maksymalna moc ssania. O wiele trudniej jest wyciągnąć piasek, kurz i sierść z włókien niż z kafelków czy paneli. Niektóre tańsze modele charakteryzują się siłą ssania wynoszącą 1500-1800 Pa, co jest o wiele zbyt niską wartością, by skutecznie odkurzyć dywan. Dla porównania: robot sprzątający Moneual MBOT 950 cechuje się siłą ssącą 2600 Pa. Dzięki temu efektywnie usunie z dywanu wszelki brud.

Średnica kół bocznych

Ta cecha bardzo często jest pomijana przy dokonywaniu końcowego wyboru robota odkurzającego. Jeśli jednak w domu masz grube dywany, z pewnością musisz przyjrzeć się kołom bocznym. To one odpowiadają za to, czy urządzenie poradzi sobie z fizycznym wjechaniem na dywan. Nasz flagowy model, o którym wspominaliśmy wyżej, pokonuje przeszkody o wysokości nawet 2 centymetrów. Na rynku są dostępne jednak roboty , dla których nawet półcentymetrowy próg będzie zbyt wysoki. Takie urządzenie z pewnością grubego dywanu nie odkurzy.

robot sprzątający wjeżdżający na dywan

Odpowiednia szczotka główna

Jaki robot sprzątający do dywanów na pewno się nie sprawdzi? Z pewnością taki, który nie został wyposażony w szczotki. Można zakupić modele jedynie z turbiną, a one nie zbiorą porządnie splątanych włosów i sierści. Co ciekawe, o wiele lepiej do odkurzania dywanów sprawdzą się szczotki główne wykonane z włosia, a nie gumy. Jeśli akcesorium jest wyposażone w oba te rozwiązania: gęste włosie oraz gumowe łopatki – to będzie strzał w dziesiątkę! Musimy oczywiście wspomnieć, że odkurzacze Moneual właśnie takie turboszczotki posiadają ?

Czujniki spadku: uważaj na czarne dywany!

Czujniki spadku są bardzo atrakcyjną funkcjonalnością w domach wielokondygnacyjnych. Dzięki nim Twój robot odkurzający nie spadnie ze schodów. Niestety, każdy medal ma dwie strony, a czujnik może przysporzyć więcej szkód niż pożytku, jeśli nie mamy dwóch pięter, ale za to czarne dywany. Odkurzacze samojezdne mogą źle rozpoznać takie podłoże i potraktować je jako przepaść. Niektórzy użytkownicy robotów sprzątających zaklejają ten czujnik białą taśmą, przez co przestaje on wykrywać uskoki w ogóle. Skuteczność takiego działania bywa różna i z pewnością nie polecamy go wypróbowywać w domu ze schodami. Trzeba być jednak świadomym takiego ograniczenia. To jedna z nielicznych sytuacji, kiedy brak czujnika spadku może okazać się dużą zaletą.

Robot hybrydowy a sprzątanie dywanów – czy to możliwe?

Koniecznie trzeba wspomnieć również o funkcjonalności mopowania w robotach hybrydowych, takich jak właśnie Moneual MBOT 950. Przecieranie na mokro stanowi największe zagrożenie dla dywanów i wykładzin: jest ono stanowczo odradzane przez wszystkich producentów odkurzaczy samojezdnych. Zagrożeń jest kilka:

  • wjeżdżając na dywan, robot może pozostawić na brzegu mokrą, brudną skorupę zebranych zanieczyszczeń,
  • zbyt duże zmoczenie dywanu może uszkodzić jego włókna,
  • po zmoczeniu włókien, na dywanie mogą pozostać ślady kół, które trudno będzie usunąć,
  • nakładka mopującą stanowi dodatkowe obciążenie, przez które robot staje się mniej mobilny i może nie wjechać na dywan lub się w nim „zakopać”.

Na szczęście mamy kilka rozwiązań, które umożliwią Ci korzystanie z funkcji mopowania, a jednocześnie ochronią newralgiczne miejsca.

Kup dwa, dedykowane urządzenia

Brzmi dość banalnie, ale takie rozwiązanie sprawdza się najlepiej i wcale nie wymaga większego nakładu finansowego. Do mieszkania z dużą liczbą dywanów sprawdzi się duet Moneual MBOT 900 i – na przykład – Monspin MS200. Pierwszy z nich zajmie się jedynie odkurzaniem, a drugi mopowaniem. Z powodu swojej budowy, robot mopujący nie wjedzie na dywany i wykładziny. Nie trzeba więc nawet niczego ustawiać i programować. Wygoda w każdym calu!

robot mopujący podłogę bez dywanu

Ustaw strefy niedostępne

Inną, dość prostą metodą jest zwyczajne ustawienie stref niedostępnych w aplikacji mobilnej Moneual. Po zaznaczeniu, że robot ma nie wjeżdżać na dywany, nie będzie tego robił. Nie oznacza to, że nie będą one nigdy odkurzone. Oprogramowanie umożliwia stworzenie i zapamiętanie kilku map. Kiedy więc uznasz, że pora odkurzyć całą powierzchnię mieszkania, a urządzenie ma zdemontowaną nakładkę mopującą, wystarczy zmienić mapę i gotowe!

Zaprogramuj odpowiedni harmonogram pracy

Zazwyczaj częściej się odkurza niż mopuje. Dobrym rozwiązaniem, które jednak wymaga pewnej kontroli i wypracowania przyzwyczajeń, jest zaprogramowanie odpowiednich stref oraz harmonogramu pracy. Strefy najczęściej są tożsame z pomieszczeniami w domu, ale nie zawsze tak musi być. Wystarczy ustawić osobne strefy dla obszarów, na których znajdują się dywany. Następnie, przy codziennym sprzątaniu należy wskazać, by robot sprzątający odkurzył cały dom, ale raz w tygodniu – o wyznaczonej godzinie – ma pominąć wybrane strefy, w których na podłodze znajduje się dywan. Przed rozpoczęciem mopowania wystarczy zamontować nakładkę. Jeśli o tym zapomnisz, nic się nie stanie – odkurzacz i tak pominie newralgiczne miejsca. Zawsze możesz później wysłać robota do mycia na mokro, zaznaczając odpowiednie strefy w aplikacji.

harmonogram pracy robota sprzątającego

Więc jaki robot sprzątający do dywanów będzie najlepszy? Dysponujący dużą siłą ssania i możliwością pokonywania nawet wysokich przeszkód: jak MBOT 950. Uważać należy jedynie na funkcję mopowania, która może być niebezpieczna dla dywanów. Liczymy jednak, że nasze wskazówki dotyczące użytkowania robota hybrydowego będą dla Ciebie pomocne i ułatwią Ci zachowanie nieskazitelnej czystości w domu każdego dnia.

Powrót do artykułów
Metody płatności
Partnerzy logistyczni
Powrót do góry