Bezpieczne zakupy Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 500 zł Polski serwis +48 883 457 732 Pon-Pt: 10:00 - 18:00

Roboty sprzątające z mapowaniem pomieszczeń – czy warto w nie zainwestować?

Data dodania: 19.07.2021

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń sprzątających. Kuszą różnorodnymi funkcjonalnościami i doskonałą efektywnością pracy. Chyba jedną z najbardziej reklamowanych cech robotów sprzątających jest możliwość mapowania pomieszczeń i zapamiętywania rozkładu mieszkania. Znacząco przyspiesza ona pracę, choć z drugiej strony takie urządzenia bywają o wiele droższe. Czy roboty sprzątające z mapowaniem pomieszczeń są warte swojej ceny, czy lepiej wybrać tańszy odpowiednik? Cóż, jak to zwykle w życiu bywa, to zależy.

Roboty sprzątające z mapowaniem pomieszczeń – co oferują?

Co takiego potrafią roboty sprzątające z mapowaniem pomieszczeń, czego inne modele nie oferują? Opowiemy trochę o tym, czym wyróżnia się nasz flagowy model – Moneual MBOT 950.

Skanowanie pomieszczeń dla efektywniejszego sprzątania

Robot sprzątający skanuje każdy kąt mieszkania i zapamiętuje rozkład wnętrza, układ pomieszczeń, lokalizację drzwi i większych przedmiotów czy mebli. Pozwala to na lepszą organizację pracy robota, dzięki czemu czyści efektywnie i dokładnie. Wykorzystuje zapisane mapy do optymalizacji ścieżki przejazdu, przez co nie będzie odkurzał bez celu, kilka razy w tym samym miejscu. Po zakończeniu sprzątania w jednym pomieszczeniu od razu skieruje się do drzwi, by posprzątać następne. Sprawia to, że cały proces jest o wiele szybszy, dokładniejszy oraz – co chyba najważniejsze – kompleksowy.

Sterowanie odkurzaczem za pomocą aplikacji mobilnej

Prosta w obsłudze aplikacja dedykowana dla robota sprzątającego Moneual pozwala na określenie zakresu pracy naszego pomocnika oraz zlecanie i kontrolowanie wykonywanych przez niego działań. Dzięki zapisanym mapom można go wysłać do konkretnego pomieszczenia w domu czy nawet wskazanej strefy. Okruszki pod stołem? Nie musisz nawet wstawać z fotela. Wystarczy sięgnąć po smartfona i wskazać urządzeniu konkretne miejsce. Roboty sprzątające z mapowaniem pomieszczeń poradzą sobie z tym zadaniem bez konieczności sterowania nimi pilotem, przenoszenia we wskazane miejsce czy pilnowania jakości pracy.

Inteligentna technologia ładowania

Moneual MBOT 950 wyposażony jest w baterię litowo-jonową o pojemności aż 3200 mAh, która umożliwia dokładne wysprzątanie dużej powierzchni na jednym ładowaniu. Co jednak w przypadku, kiedy stan akumulatora nie pozwoli na kontynuowanie odkurzania? Urządzenie powróci do stacji ładującej. Gwoli wyjaśnienia – roboty bez funkcji mapowania pomieszczeń także powrócą, ale MBOT 950 po doładowaniu wznowi cały proces w miejscu, w którym ostatnio go zakończył. Wszystko dzięki temu, że zapamiętał to miejsce: wie, gdzie się znajduje i jak tam dojechać.

Roboty sprzątające z mapowaniem pomieszczeń – pojadą tylko tam, gdzie im wolno

Odkurzacze samojezdne z tą funkcjonalnością mogą zapamiętać nie tylko rozkład pomieszczenia. Mapowanie umożliwia nie tylko podział mieszkania na strefy wyznaczające różne wnętrza. Możliwe jest również ustawienie tzw. stref niedostępnych, nazwanych w aplikacji Moneual jako „strefy no-go”. Roboty sprzątające z mapowaniem pomieszczeń będą omijać zakazane przez Ciebie miejsca, chroniąc cenne i newralgiczne przedmioty. Nie potrącą psich misek, nie wciągną dziecięcych zabawek czy sznurowadeł, ponieważ możesz na udostępnionej Ci mapie wskazać ich lokalizację.

Czy roboty sprzątające z mapowaniem pomieszczeń mają jakieś wady?

Dość dużo powiedzieliśmy o zaletach tego rodzaju robotów sprzątających. Czy mają jednak jakieś wady w porównaniu do modeli bez systemu laserowego skanowania i zapamiętywania wnętrz? Są dwie cechy, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie. Nie można ich nazwać wadami, bo wynikają raczej z oferowanej funkcjonalności. Roboty z mapowaniem są wyposażone w specjalną wieżyczkę, która odpowiada za skanowanie pomieszczeń. Oznacza to, że są to urządzenia nieco wyższe niż konkurencyjne modele bez funkcji mapowania. Niewiele, bo raptem o 1,5-2 centymetry, ale zawsze. Nie wjadą pod każdy mebel, bo fizycznie się pod nim nie zmieszczą. Nie bez znaczenia jest także cena urządzenia. Wykorzystanie inteligentnych systemów wiąże się ze znacznie wyższym kosztem zakupu – nie tylko w przypadku robotów sprzątających Moneual, ale każdego modelu innych producentów. Spowodowane jest to koniecznością umieszczenia dodatkowych, dość drogich podzespołów. Czy jednak roboty sprzątające z mapowaniem pomieszczeń są warte swojej ceny? My uważamy, że tak!

Gdzie sprawdzi się robot sprzątający z mapowaniem pomieszczeń?

Urządzenia oferujące tę funkcjonalność są przede wszystkim:

  • szybsze w procesie sprzątania całego mieszkania,
  • ostrożniejsze – pod warunkiem oznaczenia stref niedostępnych,
  • wymagające mniejszego nakładu pracy i kontroli użytkownika.

Gdzie sprawdzą się najlepiej? Przede wszystkim w dużych i trudnych rozkładowo mieszkaniach, gdzie zwykły odkurzacz może się zwyczajnie zgubić lub rozładować przed ukończeniem sprzątania. Jako producent robotów sprzątających polecamy je także osobom, które stawiają na pełną automatyzację oraz minimalizację konieczności ingerencji w cały proces. Dzięki funkcji mapowania pomieszczeń wystarczy jednorazowo ustalić harmonogram pracy oraz regularnie – w dowolnie wybranym czasie – opróżniać pojemnik na kurz. I to wszystko z czynności eksploatacyjnych, co jest konieczne do zrobienia.

A gdzie sprawdzi się robot bez mapowania?

Roboty sprzątające bez funkcjonalności mapowania także są wyjątkowo skuteczne i efektywne w sprzątaniu, jednak z pewnością lepiej poradzą sobie w mieszkaniach o mniejszej liczbie pomieszczeń. Z powodzeniem mogą być stosowane również jedynie do odkurzania jednego wnętrza np. salonu, gdzie jest stosunkowo niewiele mebli i mamy do czynienia z otwartą, większą powierzchnią. W takich przypadkach algorytmy sprzątania zastosowane chociażby w modelu Moneual MBOT 500 w pełni pokażą skuteczność swojego działania. Ma jedynie 8,2 cm wysokości, dzięki czemu zmieści się pod szafkami kuchennymi, fotelami czy łóżkiem.

Roboty sprzątające z mapowaniem pomieszczeń, choć są nieco droższe, potrafią ułatwić proces codziennego sprzątania jak żadne inne urządzenie. Jeśli zależy Ci na oszczędności czasu i wysiłku poświęcanego odkurzaniu, wybierz MBOT-a 950 z funkcją mopowania podłóg lub Moneual MBOT 900.

Powrót do artykułów
Metody płatności
Partnerzy logistyczni
Powrót do góry